Ballina Top Lajm Katedra e albanistikës së shpejti në Universitetin e Zagrebit

Katedra e albanistikës së shpejti në Universitetin e Zagrebit

Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe Mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit të Kuvendit të Kosovës, ka pritur sot në takim anëtarët e Grupit të Miqësisë Kosovë–Kroaci të Parlamentit kroat.

Kuvendi i Kosovës, bëri me dije se në takim u diskutua rreth bashkëpunimit mes Kosovës dhe Kroacisë në rrafshin parlamentar, me theks të veçantë, në sferën e legjislacionit.

Gjatë këtij takimi, u fol edhe për krijimin e katedrave gjuhësore, në Universitetin e Prishtinës dhe Universitetit të Zagrebit. Kjo platformë, mundëson krijimin e katedrës së gjuhës kroate në Universitetin e Prishtinës dhe katedrës së albanistikës në Universitetin e Zagrebit.

U diskutua edhe rreth strategjive dhe normave ligjore, të cilat aplikohen nga Komisioni homolog i Komisionit për Legjislacion në Kroaci. Përfaqësues të grupit të miqësisë nga tabori kroat, theksuan nevojën që Kosova të vazhdojë me përmbushjen e kushteve të kërkuara nga Bashkimi Europian, në mënyrë që të arrihet sa më shpejt liberalizimi i vizave. Miqtë nga Kroacia shprehën gatishmërinë për të ndihmuar Kosovën në çdo proces dhe sfidë, duke bërë të ditur se Kroacia ka qenë, është dhe do të jetë shtet mik i Kosovës.

Grupi i Miqësisë Kosovë–Kroaci i Parlamentit kroat, është pritur edhe nga kryetarja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal, Sala Berisha – Shala, e shoqëruar nga deputetja Hykmete Bajrami, anëtare e komisionit. Gjatë takimit u vlerësua se raportet miqësore ndërmjet Kosovës dhe Kroacisë duhet ruajtur dhe kultivuar edhe më tej në dobi të të dyja vendeve. Ndërkaq, u vu në dukje se në këtë fazë të zhvillimit ekonomik të vendin tonë, është e domosdoshme përkrahja dhe investimi nga jashtë. /KosovaPress

Artikulli paraprakARKEOLOGJI – Qytetërimi kinez daton 6 000 vjet më parë!
Artikulli tjetërSTAMBOLL – Ince: Nëse zgjidhem president, nuk përjashtoj bisedimet me Assad