Ballina Aktualitet Lajme Maqedonia shënoi 20 vjetorin e institucionit të Avokatit të Popullit (Video)

Maqedonia shënoi 20 vjetorin e institucionit të Avokatit të Popullit (Video)

Me panel diskutimesh në Kuvend sot u shënua 20 vjetorin nga ekzistenca e institucionit të Avokatit të Popullit në Republikën e Maqedonisë dhe 10 vjetori i Asociacionit të Obusmanit të Mediteranit, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Në panel fjalim mbajti kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi, kryeministri Zoran Zaev, Avokati i Popullit Ixhet Memetim, kryetarja e Asociacionit të Obusmanit në Mediteran, ndërsa nëpërmjet një video urime për përvjetorin dha edhe Obusmani Evropian Emili O’Rajli. Memeti, i cili është 14 vjet në këtë funksion, tha se gjatë gjithë kësaj periudhe është ballafaquar me një numër sfidash.

Kryetari i Kuvendit Xhaferi tha se raporti i Avokatit të Popullit duhet të jetë udhëzues për çdo institucion shtetëror. /Telegrafi/

Artikulli paraprakSHBA, “Starbucks” mbyll mbi 8 mijë dyqane
Artikulli tjetërStrugë, protestojnë pronarët e varkave (VIDEO)