Ballina Aktualitet Lajme Shqiptarët mbështetin propozimin “Maqedonia e re”

Shqiptarët mbështetin propozimin “Maqedonia e re”

Hulumtimi për çështjen e emrit, që këtë muaj u publikua nga Qendra e Maqedonisë për Bashkëpunim Ndërkombëtar (QMBN) tregon se popullsia e Maqedonisë janë më së shumti për emrin Maqedonia e Epërme.

Të dhënat që sjell portali Faktor tregojnë se 44,9% e qytetarëve nuk e pranojnë asnjë propozim, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Por, për Maqedoninë e epërme janë 17,1% e qytetarëve, pastaj vjen Shkupi, me 11.9%, Maqedonia e re me 9,5%.

Emri i përmendur Maqedonia Veriore mbështetet nga 8,1% e qytetarëve, dhe ajo e Vardarit mbështetet nga 5,9%.

Simpatizantët e OBRM-PDUKM-së, në shumicë kundërshtojnë gjithçka, ato të LSDM-së janë për Maqedoninë e epërme.

Shqiptarët në Maqedoni më së shumti janë për emrin Maqedonia e re./Telegrafi/

Artikulli paraprakStrugë, protestojnë pronarët e varkave (VIDEO)
Artikulli tjetërANALIZA: Emigranti-spajdermen dhe kombi i heronjve i presidentit Macron: Ja përse ka kritika në Francë