Ballina Aktualitet Lajme VMRO kërkon takim të liderëve

VMRO kërkon takim të liderëve

VMRO-DPMNE kërkon takim urgjent liderëve për nesër, në të cilën kryeministri Zoran Zaev dhe ministri i Jashtëm, Nikola Dimitrov, në prani të presidentit Gjorge Ivanov, do të debatonin për bisedimet për emrin.

Siç njoftoi sot në një konferencë për shtyp sekretari i përgjithshëm i VMRO-DPMNE-së, Igor Janushev, udhëheqësi i kësaj partie Hristian Mickoski e ka anuluar vizitën në Itali dhe takimet me diasporën maqedonase.

Ai vuri në dukje se Zoran Zaev, ndonëse është kryeministër, nuk ka monopolin për të vendosur për këtë çështje të rëndësishme, ndërsa marrëveshja e mundshme mund ta vërë të gjithë shtetin para një akti të kryer. /SHENJA/

Artikulli paraprakNjihuni me shpatat më vdekjeprurëse në histori
Artikulli tjetërMaqedoni, prej nesër shtrenjtim i ri i derivateve