Ballina Aktualitet Lajme Hajdari shpërthen: “Fuck off” Tirana dhe Prishtina zyrtare, po talleni me shqiptarët...

Hajdari shpërthen: “Fuck off” Tirana dhe Prishtina zyrtare, po talleni me shqiptarët e Maqedonisë!

Analisti politik dhe botuesi i gazetës “Lajm”, Fejzi Hajdari ka atakuar politikën zyrtare të Shqipërisë dhe Kosovës në raport me çështjen dhe pozitën e shqiptarëve në Maqedoni.

Ai për këtë ka shkruar se Tirana dhe Prishtina po tallen me shqiptarët e MAqedonisë.

“A ka analist ose politikanë shqiptarë ne Tirane e Prishtine, ta na SHPJEGOJE NEVE SHQIPTAREVE TE MAQEDONISE, si jane ose si mund të jene shqiptaret e Maqedonise SHTETFORMUES (Element Konstituiv i shtetit)?

– Si mund te jene shqiptaret ‘shtetformues’ ne Maqedoni, nderkohe qe ne Preambulen kushtetuese, shqiptaret definohen si qytetare te rendit te dyte, me nje rrafsh me pakicat tjera (turke, rome, vllehe, serbe…)

PREAMBULA thote keshtu pak a shume:
-Maqedonia eshte shtet i popullit maqedonas dhe pjese e popujve tjere qe jetojne ne Maqedoni,,,,
-Gjuhe zyrtare ne Maqedoni eshte gjuhe maqedonase dhe alfabeti i saj cirilik. Te mos flasim per menyren se si hartohet, miratohet dhe implementohet Buxheti…

Pra shqiptaret dhe gjuhe shqipe, asksund s’premenden.
RRJEDHIMISHT; Lexuar dhe gjykuar sipas Kushtetutes se RM-se, shqiptaret jane aq “shtetformues’, sa jane edhe pakicat tjera: turke, rome, vllehe, serbe etj. Me fjale tjera, edhe diplomacia shqiptare, neve shqiptareve te Maqedonise, “na bene qejf”, sic bejne presidenti Ilir Meta dhe kryeministri Ramush Haradinaj, kur thone: “Zyrtarizimi i gjuhes shqipe eshe moment historik per shqiptaret e Maqedonise”!!????

Me pak fjale, si diplomacia ashtu edhe politika zyrtare e Tiranes dhe Prishtines, tallen me shqiptaret e Maqedonise. Pse te mos ju themi ne atyre: Fuck off!” , ka shkruar analisti politik, Hajdari. (INA)

Artikulli paraprakKa ndërruar jetë nëna e Burhan Nuhijës, i dënuar përjetë në një rast të montuar
Artikulli tjetërPlazhi i Spillesë, pushuesit shprehen të kënaqur (VIDEO)