Ballina Aktualitet Lajme Kuvend, me 88 vota “pro” shpallet konkursi për anëtarët e rinj të...

Kuvend, me 88 vota “pro” shpallet konkursi për anëtarët e rinj të KSHZ-së

Kuvendi votoi para pak minutash me 88 vota “pro” dhe asnjë “kundër“ shpalljen e konkursit për anëtarët e rinj të KSHZ-së.

Me miratimin e sotëm nga ana e deputetëve i hapet rruga KSHZ-së që të plotësohen vendet vakante, pas shumë muajsh mungesa si shkak i dorëheqjeve të një pjesë të madhe të anëtarëve, pas skandalit me pagat e majme. Por, normalisht në fillim do të duhet të paraqiten kandidaturat për këto vende të lira dhe më pas miratimi i tyre. Ajo që dihet për momentin nga rregullorja është se kryetari i këtij institucioni i takon opozitës.

Ndërsa në këto momente sapo ka filluar diskutimi për votimin e ministrave dhe zëvendësministrave të rinj për kompletimin edhe të Qeverisë./am/

Artikulli paraprakRegjistrimi i popullsisë, në prill të 2020-ës
Artikulli tjetërBie qeveria spanjolle, Rajoy humb votëbesimin, zgjedhje të reja në vjeshtë