Ballina Aktualitet Reportazhe Plazhi i vjetër në Vlorë ende i braktisur nga pushuesit (VIDEO)

Plazhi i vjetër në Vlorë ende i braktisur nga pushuesit (VIDEO)

Sezoni turistik ka nisur, por plazhi i vjetër në Vlorë frekuentohet nga pak pushues. Këta të fundit tregojnë për ABC News se ende zona bregdetare është e ndotur nga ujërat e zeza dhe mbeturinat.

Një nga plazhet tradicionale të Vlorës. Mjaft i frekuentuar para viteve 2000.  Më pas, zona bregdetare e plazhit të vjetër njohu vetëm degradim. Papastërti kudo. Ujërat e zeza ende përfundojnë në det.

Pushuesit u larguan për t’u rikthyer tek ky plazh shumë rrallë. Ndoshta me shpresën se situata do të ndryshonte. Më besniket e këtij plazhi thonë se ka një përmirësim.

“Është bërë rruga, është bërë më i frekuentueshëm”.

Të kthehet në gjendjen e mëparshme u duket shumë vështirë.

“Ujërat e zeza nuk i prenë”.

Edhe pse kemi hyrë në ditët e para të sezonit turistike e vetmja ndërhyrje këtu është punimin e rërës./abcnews.al

Artikulli paraprakPlazhi i Spillesë, pushuesit shprehen të kënaqur (VIDEO)
Artikulli tjetërDynden të huajt; Turistët në Vlorë, por edhe në Gjirin e Lalzit (VIDEO)