Ballina Bota Pompeo optimist për takimin Kim-Trump, por ka pasiguri për 12 qershorin

Pompeo optimist për takimin Kim-Trump, por ka pasiguri për 12 qershorin

Sekretari Amerikan i Shtetit Mike Pompeo ka thënë sot në mbrëmje se ende është e paqartë nëse SHBA do të dijë të premten nëse një samit me Korenë e Veriut do të ndodhë më 12 qershor, por gjithsesi ai mbetet optimist.

Fjalët e Pompeos vijnë pas takimit me zyrtarin e lartë të Koresë së Veriut Kim Yong Chol në Neë York City.

“Nuk e di”, tha Pompeo, pasi u pyet nëse publiku do të dijë këtë javë nëse takimi do të realizohet. Ai shtoi se “përparim i vërtetë” është bërë në 72 orët e fundit.

Pompeo, i cili po ndihmon bisedimet e hapura përpara një takimi të mundshëm me Korenë e Veriut muajin e ardhshëm, u takua me Kim për darkë të mërkurën mbrëma. Trump dhe zyrtarët e lartë të administratës kanë qenë më optimistë që kur presidenti e ftoi samitin javën e kaluar.

Pompeo theksoi se qëllimi i SHBA-ve është denuklearizimi i plotë, i verifikueshëm dhe i pakthyeshëm i gadishullit, por nuk tha nëse Koreja e Veriut ka bërë angazhime të mjaftueshme ndaj SHBA-së drejt këtij qëllimi përpara një samiti të tillë.

“Do të marrë udhëheqje të guximshme nga kryetari Kim Jong Un në qoftë se ne jemi në gjendje të kapim këtë mundësi një herë në jetë për të ndryshuar kursin për botën”, tha Pompeo.

“Presidenti Trump dhe unë besoj se Presidenti Kim është lloji i liderit që mund të bëjë ato lloj vendimesh dhe që në javët dhe muajt e ardhshëm do të kemi mundësinë të provojmë nëse është kështu apo jo”, shtoi ai.

Sekretari i shtetit tha se Kim Yong Chul pritet t’i dërgojë një letër Trumpit në Uashington të premten, edhe pse ai nuk aludoi rreth asaj që përmban ajo letër.

Artikulli paraprakKryemadhi: Rama ka frikë! Ka probleme në PS, deputetët i kërcënon me krimin
Artikulli tjetërStudimi, një në 4 fëmijë ka provuar alkoolin dhe cigaren