Ballina Bota SHBA nuk i tërheq trupat nga Siria pavarësisht kërcënimeve të Assadit

SHBA nuk i tërheq trupat nga Siria pavarësisht kërcënimeve të Assadit

Trupat ushtarake amerikane nuk do të largohen nga Siria dhe çdo përpjekje për t’i larguar ata me forcë do të plotësohet me një reagim të armatosur, tha një zyrtar i Pentagonit, duke iu përgjigjur deklaratave të Presidentit Bashar Assad që ishte intervistuar ditë më parë nga një medium rus.

“Çdo palë e interesuar në Siri duhet të kuptohet si një sulm kundrejt forcave amerikane dhe ndaj partnerëve tanë të koalicionit”, tha Gjenerali Kenneth McKenzie gjatë një konference për shtyp në Pentagon, raporton “RT”, transmeton Periskopi.

Më shume se 2, 000 trupa amerikane janë vendosur në Siri, të cilët e përkrahin fraksionin ushtarak sirian SDF që kontrollon enklavat e At-Tanfit në jug, dhe në kufi me Jordaninë.

“Ne jemi këtu. Asgjë nuk ka për të ndryshuar”, tha ai. “Mirëmbajtja e zonës së dekonfliktimit është e rëndësishme dhe do ta shohim me shumë seriozitet çdo veprim që tenton të ndryshojë këtë”./Periskopi/

Artikulli paraprakGOSTIVAR, KRIJOHEN KUSHTET HAPËSINORE PËR QENDËR PËR AUTIZËM
Artikulli tjetërGjarpri tmerron nxënësit brenda një shkolle fillore në Prishtinë (Video)