Ballina Aktualitet Lajme Tusk: Konfirmimi i datës së negociatave, çështje orësh (VIDEO)

Tusk: Konfirmimi i datës së negociatave, çështje orësh (VIDEO)

Presidenti i Këshillit Evropian Dondal Tusk pas takimit me kryeministrin Zoran Zaev konfirmoi se është çështje orësh që shefat e shteteve të BE-së të votojnë datën e kushtëzuar për çeljen e negociatave me Maqedoninë, Ai tha se kjo javë ishte frytdhënëse sa i përket aspiratave integruese të Ballaknit Perëndimor. Ndërkohë kreyminstri Zoran Zaev tha se Maqedonia mbetet e përkushtuar në përmbushjen e kritereve ndërsa shprehu bindjen se bisedimet bazuar në praktikat e deritanishme do të zgjasin 7-8 vjet. Zaev tha se zgjerimi i Bashkimit Evorpian do të konsolidonte në radhë të parë vet Unionin./am/

Artikulli paraprakAhmeti: Shqiptarët ishin pjesë e procesit të marrëveshjes për emrin (VIDEO)
Artikulli tjetërHaradinaj falënderon policinë dhe qytetarët për pjekurinë që treguan derisa u festua “Vidovdani”