Ballina Argëtim Kuriozitete VIDEO: Emirates Airline prezanton avionin me dritare virtuale

VIDEO: Emirates Airline prezanton avionin me dritare virtuale

Emirates Airline ka zbuluar një suitë të re të klasit të parë në bordin e avionit të saj të fundit që përmban dritaret virtuale.

Në vend që të shohin direkt jashtë, udhëtarët shohin imazhe të projektuara nga jashtë aeroplanit duke përdorur kamerat me fibra optike.

Linja ajrore thotë se hap rrugën për heqjen e të gjitha dritareve nga aeroplanët e ardhshëm, duke i bërë ato më të lehta dhe më të shpejta.

Presidenti i kompanisë, Sir Tim Clark tha se imazhet ishin “aq të mira, është më mirë se me syrin natyral”.

Dritaret virtuale mund të gjenden në kabinën e klasit të parë të avionit më të ri të Emirateve Boeing 777-300ER. Sir Tim i tha BBC se qëllimi përfundimtar ishte që të kishte avionë pa dritare fare.

Imagjinoni tani një avion si ju jeni në konvikt pa dritare, por kur hyni brenda, ka dritare. Tani ju keni një avion që nuk ka dobësi strukturore për shkak të dritareve. Avionët janë më të lehtë, avioni mund të fluturojë më shpejt, do të djegin më pak karburant dhe do të fluturojnë më lart”  ka theksuar ai.

Ekuipazhi i kabinës duhet të jetë në gjendje të shoh jashtë aeroplanit nëse ka një emergjencë, tha eksperti i sigurimit të aviacionit, Profesor Graham Braithwaite i Universitetit Cranfield.

Megjithatë, agjensia e aviacionit evropian tha: “Ne nuk shohim ndonjë sfidë specifike që nuk mund të tejkalohet për të siguruar një nivel sigurie të barabartë me atë të një avioni të pajisur me dritare të kabinës”.(TemA TV)

Artikulli paraprakÇfarë duhet të bëjë Amerika e Donald Trumpit në Ballkan?
Artikulli tjetërMega operacion në Itali, sekuestrohen 10 ton hashash në një anije