Ballina Histori personale Dashuri me Google Translate, historia e vajzës britanike me djalin nga Italia

Dashuri me Google Translate, historia e vajzës britanike me djalin nga Italia

Një çifti të rinjsh ja kushtojnë të gjith dashurinë e tyre përkthyesit online të Google-it, pasi vendosën të lidheshin me njëri tjetrin edhe pse asnjëri nuk e kuptonte gjuhën që fliste tjetri.

Chloe Smith, 23 vjeç nga Wolverhamptoni i Anglisë dhe ai i cili tani është i dashuri i saj, Daniele Marisco, 25 vjeç nga Napoli, u takuan në një klub nate në Ibiza para dy vjetësh. Ata jo vetëm që kishin vështirësi për të dëgjuar njëri tjetrin nga muzika tekno në sfond por nuk thonin dot asnjë fjalë në momentin e parë që qëndruan afër. Gjithsesi kjo nuk i pengoi që të binin në dashuri me shikim të parë dhe që të komunikonin me anë të Google Translate, apo duke parë video me titra dhe përkthim.

Tani ata jetojnë së bashku në jug të Londrës, ku Chloe punon si artiste makeup-i, ndërsa Daniele është banakier në një restorant Italian. Pas dy vitesh duke përdorur përkthyesin online tani ata kanë mësuar të dy të flasin italisht dhe anglisht, në mënyrë që të bëjnë të mundur që lidhja e tyre të zgjasë sa më shumë. Çifti u përmirësua në mësimin e gjuhës, vetëm duke folur me njëri tjetrin pa marrë mësime ose duke ndjekur ndonjë kurs.

“Kishte diçka që më emocioni tek Daniele, fakti që nuk e merrnim vesh njëri tjetrin nuk ishte problem”- thotë Chloe, e cila shton: “Nuk kam pasur kurrë lidhje me një të huaj, por e pëlqeva menjëherë dhe e dija që ai do mësonte anglisht një ditë. Ndonjëherë duhe të bësh gjëra për dashurinë.”

Ndërkohë Daniele është shprehur: “Chloe në fillim fliste dhe qeshte shumë, por unë nuk e kuptoja fare. E vetmja gjë që dija ishte se kisha përpara dikë të veçantë. Ne donim të ishim bashkë që nga moment i parë kur u takuam dhe kështu ndodhi. Ajo më ka mësuar të flas anglisht ndërsa unë e kam mësuar që të gatuajë ushqime italiane. I kemi provuar çdo njeriu që ne të dy jemi bërë për njëri tjetrin. Chloe është shpirti im binjak.”