Ballina Top Lajm Maqedonia vendos nëse duhet ta shpëtojë nënën e katër fëmijëve nga Dubai...

Maqedonia vendos nëse duhet ta shpëtojë nënën e katër fëmijëve nga Dubai (Video)

Kohëve të fundit në rrjetet sociale është shfaqur informacioni për 43-vjeçaren Hind nga Dubai, e cila aktualisht është në Maqedoni dhe kërkon azil për shkak se asaj i rrezikohet jeta. Ajo është arratisur nga Emiratet sepse u abuzua nga babai dhe vëllezërit e saj dhe gjithashtu ishte viktimë e dhunës në familje nga ana e burrit të saj, përcjell Infomagazin

Gruaja është aktualisht në paraburgim në Gazi Babë të Shkupit dhe ekziston rreziku që të dëbohet në Dubai, ku gjoja atje, do të dënohej me vdekje. Hind në video thotë se kur ajo kërkoi një divorc ajo u tha për t’ia dhënë pasaportën e saj dhe letërnjoftimin në mënyrë që të “fsheh identitetin” dhe atëkohë ajo u arratis.

Hind në video shpjegon se ka prova, në formën e mesazheve dhe fotografive që mund të provojë dhunën e bashkëshortit të saj. Ajo thotë se si nënë, ajo e kishte të vështirë të linte katër fëmijët e saj në Dubai.

Rrjetet sociale kanë dokumentuar që thonë se Hind i mohohet azili për shkak të “ekzistim të rrezikut dhe kërcënim për sigurinë kombëtare” dhe për këtë shkak është e mundur për disa ditë të kthehet në vendin e e lindjes.

Gruaja bëri thirrje për ndihmë nga autoritetet dhe OJQ-të për ta shpëtuar. Në Facebook ajo njoftoi gjithashtu “rregullat” që gjoja ia ka dërguar burri i saj dhe sipas së cilave ajo duhet të qëndrojë e martuar me të.

Artikulli paraprakKy ish-ushtar i UÇK-së njihet nga e gjithë Kosova, tani ai po kërkon ndihmë për vajzën e tij të sëmurë
Artikulli tjetërDëshironi të bëheni OFICERË në Armatën e Maqedonisë? Lexoni Konkursin