Ballina Aktualitet Lajme Mjeku nga Sllupçani ikën për Gjermani, nuk iu mundësua specializimi

Mjeku nga Sllupçani ikën për Gjermani, nuk iu mundësua specializimi

Dr. Muhamed Memeti nga fshati Sllupçan i Kumanovës detyrohet të emigrojë në Gjermanj pas një përvoje pune 10 vjeçare, 2.5 vite në Qendrën emegjente në Spitalin e Kumanovës dhe 7.5 vitr në Shtëpinë e Shëndetit në Likovë, edhe ate me vendim pune.

Ai thotë për INA se është i detyruar të shkojë në Gjermani për specializim, sepse një mundësi e tillë nuk iu dha në vendin ku punoi. “Jam detyruar që të largohem, sepse u injorova dhe nuk u pranova për specializim. Rekomandimi duhej të ishte nga institucioni shëndetësor. Për të specializuar privat duhej lënë punën, të gjejë lidhje për tu pranuar dhe të paguaj 3 mijë euro në vit, apo gjithsejt për 5 vite deri në 20 mijë euro.”, theksoi për INA, dr.Muhamed Memeti.

Ai thotë se së shpejti do të shkojë në Gjermani në një nga spitalet e njohura gjermane, ku do të fillojë menjëherë me specializim.(INA)

Artikulli paraprakRegjisori Fadil Hysaj: Unë nuk dua një vdekje arabe
Artikulli tjetërIsh-politikani holandez bëhet mysliman derisa shkruante libër kundër Islamit