Ballina Aktualitet Lajme Serbia vlon nga protestat, 40 qytete në shesh kundër Vuçiqit! (VIDEO)

Serbia vlon nga protestat, 40 qytete në shesh kundër Vuçiqit! (VIDEO)

Protesta të fuqishme janë zhvilluar në 40 qytete të Serbisë kundër presidentit Aleksandar Vuçiç.

Nёn moton “njё ndёr pesё milionё” demonstruesit kёrkojnё media tё lira dhe kushte korrekte pёr zgjedhjet. Pavarёsishst kёtyre kёrkesave objektivat politike tё demonstruesve edhe dy muaj e gjysmё pas protestave mbeten jo tё qarta. Spektri i partive qё i mbёshtesin ato pёrfshin grupimet nga e majta deri tek e djathta ekstreme.

Motoja e protestave i referohet njё deklarimi tё presidentit, sipas tё cilit ai nuk do t’u pёrgjigjej kёrkesave tё demonstruesve edhe sikur ato tё vinin nga pesё milionё qytetarё. Serbia ka shtatё milionё banorё.

Kundёr qeverisё sё Vuçiçit tё shtunёn (09.02) u protestua edhe nё qytetet Kragujevaҁ, Pirot, Prokuplje, Gornji Milanovaҁ, Bela Crkva dhe Boljevaç, njofton portali “danas.rs”. Demonstrata e parё kundёr Vuçiçit u zhvillua mё 8 dhjetor duke marrё shkas nga sulmi brutal ndaj njё politikani tё majtё opozitar nёntorin e kaluar nё jug tё vendit. Dorasit deri mё sot nuk janё identifikuar.

Protestat i iniciuan pas kёsaj organizatat e shoqёrisё civile dhe aleanca pёr Serbinё, njё shoqatё e pёrbёrё nga njё duzinё partishё opozitare me orientime tё ndryshme politike. Ato e akuzojnё Vuҁiҁin, se i ka mbyllur gojёn medias dhe shoqёrisё civile.

Vuçiç, i cili nga utranacionalist ёshtё shndёrruar nё pro-europian, i hedh poshtё akuzat. Ai ka nisur fushatёn “E ardhmja e Serbisё”, pёrmes sё cilёs nё mbarё vendin do tё promovojё sukseset e tij politike. Vёzhguesit mendojnё, se Vuçiç me kёtё synon tё pёrgatisё zgjedhje tё parakohshme.

Presidenti disa herё ka pёrsёritur, se si “lёshim” ndaj demonstruesve ai mund tё afrojё afatin e zgjedhjeve nё pranverё sivjet, tё cilat nё fakt duhet tё zhvillohen nё vitin 2020. Sipas anketimeve ai do tё dilte fitues nga kёto zgjedhje.

Partia e tij SNS dominon skenёn politike. Opozita ёshtё e pёrҁarё. Kёtё javё opozita kёrcёnoi me bojkotimin e zgjedhjeve, nё rast se Vuçiç nuk u pёrgjigjet kёrkesave tё tyre pёr zgjedhje tё lira dhe korrekte.

Artikulli paraprakPolicja shqiptare kapet me celular në timon (Video)
Artikulli tjetërJa pse Dimitrov duhet t`i harrojë votat e shqiptarëve (FOTO)