Ballina Aktualitet Pendarovski para vizitës në Bruksel: Pres marrjen e datën nga BE-ja

Pendarovski para vizitës në Bruksel: Pres marrjen e datën nga BE-ja

Nesër ekipi i presidentit të Republikës së Maqedonisë së Veriut (RMV), Stevo Pendarovski do të udhëtojë për në Bruksel, për të realizuar vizitën e parë. Pendarovski në një intervistë për “Dojçe Vele” në gjuhën maqedonase, ka deklaruar se pret marrjen e datës për nisjen e negociatave me Bashkimin Evropian, për siç thotë ai, sepse Maqedonia e Veriut ka përmbushur të gjitha rekomandimet dhe është i vetmi shtet në rajon që nuk ka çështje të hapura me fqinjët, transmeton Portalb.mk.

“Vizita sjellë porosit simbolike dhe është me agjendë precize dhe qëllim që t’u tregojmë të gjithëve me të cilët do të kemi takime, veçanërisht presidentit të Këshillit të Evropës, Donald Tusk, se Republika e Maqedonisë së Veriut i ka plotësuar në tërësi pjesën e obligimeve të saja. Qartë të transmetojmë si ne shikojmë në konstollacion të përgjithshëm të aspekteve politike dhe të sigurisë dhe sfidave që ekzistojnë në Ballkanin Perëndimor. Këtu mendoj në argumentin se jemi shteti i vetëm në rajon në të cilën opozita në Parlament, është e vetmja në të cilat funksionojnë të gjitha institucionet, e vetmja e cila nuk ka asnjë çështje të hapur me fqinjët. Megjithatë, nuk duhet të harrohet se edhe në rajon edhe ekzistojnë struktura politike të caktuara dhe individë të cilët konspirojnë koncepte për zgjedhje të problemeve të mbetura, të cilët janë të vjetra në shekullin XXI, por paraqesin edhe potencial për sigurinë dhe stabilitetin rajonal. Pres që takimet në Bruksel të fitoj një dëshmi se mundet të të gjithë aktorëve, pa përjashtime, janë në drejtim të asaj se shtetit ynë do të fitojë datë për nisjen e negociatave, dhe atë jo vetëm në një rreth të gjerë, por para se gjithash, për shkak të se kemi punuar dhe e meritojmë”, tha Pendarovski.

Duke folur për qëndrimin neutral të Gjermanisë karshi procesit të marrjes së datës nga Maqedonia e Veriut, Pendarovski është shprehur optimist se neutraliteti i Gjermanisë nuk do të thotë se Maqedonia e Veriut nuk do të marrë datë.

“Dua të kujtoj në një vendim politik të Gjermanisë para një kohe. E dini se Gjermani ishte lokomotivë, respektivisht përkrahësi kryesor, që Kroacia të jetë pjesë e BE-së. Në kohën e pranimit të Kroacisë, Parlamenti i Gjermanisë solli vendim që për çdo shtet të ardhshëm, para marrjes së datës për negociata do të deklarohen, do të thotë do të votojnë edhe për atë fazë. E rëndësishme është këtu, gjithashtu ta dini se deri në këtë moment asnjë politikan evropian kryesues, asnjë parti politike e madhe në Evropë, nuk është kundër Maqedonisë së Veriut që të marrë datë. Konkretisht, Gjermania gjithmonë ka qenë dhe jam i bindur se do të jetë, njëra nga shtetet kyçe që do ta përkrahin Maqedoninë e Veriut në rrugën e anëtarësimit të plotfuqishëm të shtetit tonë edhe në BE, edhe në NATO. Së shpejti pres takim me kryetarin Shtajnmajer në Berlin, në të cilin takim jam i bindur se do të riafirmohet lidhja strategjike ndërmjet Maqedonisë së Veriut dhe Gjermanisë. Shumë është e rëndësishme që ne si shtet i kemi përmbushur edhe dy komponentët e nevojshme. Jemi të vetëdijshëm se vendimi për marrjen e datës është e kushtëzuar nga reformat që duhet t’i realizojë çdo shtet që të marrë raport pozitiv, dhe më pas shefat e shteteve ose qeveritë e bartin vendimin përfundimtar për nisjen e negociatave”, tha ndër të tjerash Pendarovski.

Artikulli paraprakShkarkimi si President, Ilir Meta në konferencë urgjente për shtyp
Artikulli tjetërAksident trafiku, humb jetën 40 vjeçari nga Shkupi (FOTO)