Ballina Aktualitet Lajme Policia nuk lejon që protestuesit t’i afrohen selisë së BDI-së (VIDEO)

Policia nuk lejon që protestuesit t’i afrohen selisë së BDI-së (VIDEO)

Pas publikimit të bisedave të përgjuara nga “El Cheka”, dhjetra persona prot*estuan në Tetovë kundër drejtuesve të BDI-së. Pro*testuesit të cilët nga Universiteti i Tetovës u nisën drejt selisë së BDI-së në Reçicë u pen*guan nga kor*doni policor që kishte bll*okuar rrugën.

Njëri nga organizatorët e prot*estës, Blerim Ahmedi, vëllai i El Chekës tha se nëpërmjet këtyre prot*estave kërkojnë përgjegjësi nga krerët e BDI-së dhe LSDM-së si dhe he*tim ndërkombëtar për proceset gjy*qësore.

Mos besimi ynë ndaj institucioneve na detyroi që të marrim këtë hap, duke prot*estuar dhe kërkuar het*im ndërkombëtar për këto institucione. Po ashtu të japin përgjegjësi dhe krerët e BDI dhe LSDM që veprojnë kundër Li*gjit, duke ua mohuar çdo të drejtë shqiptarëve. Zëri ynë i bashkuar do të vazhdojë, dhe nuk do të ndalet derisa drejtësia të shkoj në vend”- theksoi Blerim Ahmedi

Prot*esta u përkrah edhe nga Shoqata “Atdheu” e Shqipërisë.

U bëj thirrje gjithë shqiptarëve në Maqedoni dhe më gjerë që të bëjnë një analizë të qartë, të kthjellët dhe me një mendim perëndimor të shohin se si sillen partitë që pretendojnë se përfaqësojnë shqiptarët dhe ato parti që nuk mbrojnë interesat e kombit tonë të mos votohen” – tha Engjëll Gishti, Shoqata Atdheu

Numrin e vogël të pro*testuesve, organizatorët e arsyetuan siç thanë me presionet që i janë bërë shqiptarëve. Organizatorët paralajmëruan se pro*testa do të mbahen edhe ditët tjera.

Artikulli paraprak100 këshilla speciale për një zemër të shëndetshme
Artikulli tjetërKa ndërruar jetë kumanovari i njohur (FOTO)