Ballina Aktualitet Vihet pas hekurave funskionari i lartë i BDI-së (FOTO)

Vihet pas hekurave funskionari i lartë i BDI-së (FOTO)

Me urdhër të prokurores për kr*im të organizuar Vilma Ruskovska, mëngjesin e sotëm është arr*estuar sekretari shtetëror në Ministrinë për shoqëri informatike, Jahi Jahiu.

Jahiu dyshohet për keqpërdorim të detyrës zyrtare në marrjen e provizionit nga një tender i fituar.

Jahiu është kuadër i BDI-së. Për momentin sektori për kri*m të organizuar dhe korrupsion po kryen ba*stisje në hapësirat e ministrisë.

Sipas dëshmitarëve Jahi Jahiu nga Kumanova është arr*estuar në orët e hershme të mëngjesit, ndërkohë që policia ka qëndruar në shtëpinë e tij për të kryer ba*stisje.

Sipas informatave të portalit SDK, bëhet fjalë për mito prej 10 mijë eurove, të cilat Jahiu i ka marrë në mënyrë të paligjshme gjatë viti 2014-2015.

Jo zyrtarisht për këtë funksionarë të BDI-së, Pro*kuroria do të kërk*ojë parabu*rgim.

Artikulli paraprakZhduket në Podujevë nëna e dy fëmijëve, kush e sheh lajmërohuni në këtë numër
Artikulli tjetërProkuroria Publike me detaje për arrestimin e funksionarit të BDI-së