Ballina Aktualitet Kultura Ismail Kadare i nominuar për çmimin prestigjioz në Amerikë

Ismail Kadare i nominuar për çmimin prestigjioz në Amerikë

Kolosi i letrave shqipe Ismail Kadare është përzgjedhur si një nga nëntë finalistët e çmimit Ndërkombëtar të Letërsisë Neustadt. Në letërsi ky çmim konsiderohet si Nobeli i Amerikës.

Nominimi i tij për këtë çmim u publikua nga Akademia e Shkencave të Shqipërisë, ku e uronin shkrimtarin e njohur.

Fituesi i këtij çmimi pritet të shpallet më 16 tetor tetor 2019 në Festën e Neustadt Litit.

Neustadt është çmimi i parë ndërkombëtar letrar, që origjinën e ka në Shtetet e Bashkuara dhe jepet nga Universiteti i Oklahomës.

Disa nga emrat që janë vlerësuar me këtë çmim janë, Gabriel Garcia Marquez, Giuseppe Ungaretti etj.

Artikulli paraprakPublikohet biseda në Viber mes dy funksionarëve të BDI-së (Video)
Artikulli tjetërJu bien flokët? Ja një zgjidhje efikase dhe e përhershme e këtij problemi