Ballina Aktualitet Lajme Hong Kong: 1.7 milion njerëz mblidhen në protestë (VIDEO+FOTO)

Hong Kong: 1.7 milion njerëz mblidhen në protestë (VIDEO+FOTO)

Të paktën 1.7 milion njerëz u mblodhën sot në protestën më të re në Hong Kong, sipas organizatorëve.

Organizatori i Frontit Civil për të Drejtat e Njeriut Jim Shan tha se numri nuk përfshin ata që nuk ishin në gjendje të arrinin në Victoria Park, ku filloi sot një marsh proteste për shkak të kufizimeve të trafikut.

Numri i përgjithshëm i njerëzve, sipas organizatorëve, është më i lartë sesa marshimi masiv i mbajtur në qershor, kur organizatorët vlerësuan se morën pjesë dy milionë njerëz.

Policia nuk ka publikuar ende vlerësimet e tyre për protestuesit, të cilat në përgjithësi janë shumë më të vogla.

Grupi i protestës tha se ai ishte plotësisht i qetë, ndryshe nga fundjava e kaluar.

Artikulli paraprakSi nisi incidenti i Mihal Kokëdhimës, Goro: Shkak, porosia për peshk
Artikulli tjetërDASMAT GLAMUROZE DHE VARFËRIA SHPIRTËRORE