Ballina Aktualitet Lajme ‘Mos mbyllni sytë për Zaevin…’

‘Mos mbyllni sytë për Zaevin…’

Politikania gjermane dhe presidente e asociacionit të grave në Partinë Popullore Evropiane, Doris Pack deklaroi një ditë më parë se Bashkimi Evropian nuk mund të mbyllte sytë përballë asaj që po ndodh në Maqedoninë e Veriut pas publikimit të për^gjimeve të prok^urores speciale duke marrë miliona ryshfet për mbylljen e çështjes së një biznesmeni.

Në pë^rgjimin e tretë përmendet edhe emri i kryeministrisë së Maqedonisë Zoran Zaev.

“Pse nuk po reagon EEAS (Shërbimi për Punët të Jashtëm Evropian)? Qytetarët më shkruajnë dhe më pyesin! Zgjidhja e çështjes së emrit nuk mund të jetë arsye për të mbyllur sytë nga realiteti kri^minal! Kryeministri i Maqedonisë së Veriut përmendet në pjesën e tretë të vazhdimit të video incizimeve”, shkruan Pack në “Twitter”.

Sot, ajo ka marrë një përgjigje të “butë” nga komisioneri për negociatat e Zgjerimit në largim, Johannes Hahn.

“Lufta kundër korr^upsionit të nivelit të lartë duhet të vazhdojë e pandërprerë. Sa i përket zbulimeve të fundit, është e rëndësishme të vendoset përgjegjësia ligjore për të gjitha kri^met, përfshirë edhe ato që rrjedhin nga përgjimet e paligjshme. Askush nuk është mbi ligjin dhe nuk mund të jetë i pandë^shkueshëm. Të gjitha kr^imet duhet të hetohen nga autoritetet përkatëse, të lira nga çdo ndërhyrje, dhe autorët të dalin përpara drejtësisë”, shkruan ai në Twitter.

Artikulli paraprakFalja në malin e mëshirës, 2 milionë pelegrinë në Mekë (VIDEO)
Artikulli tjetërNga Perandoria e Shahut tek Republika Islamike e Ajatollah Khomeinit