Ballina Aktualitet Glauk Konjufca zgjidhet kryetar i Kuvendit të Kosovës (VIDEO)

Glauk Konjufca zgjidhet kryetar i Kuvendit të Kosovës (VIDEO)

Glauk Konjufca është votuar në krye të Kuvendit të Kosovës.

Lëvizja Vetëvendosje bashkë me Listën “GUXO” të Vjosa Osmanit e kanë propozuar Konjufcën kryeparlamentar për legjislaturën e re.

Propozimin e tij e ka bërë deputeti Adnan Rrustemi, derisa 69 deputetë kanë votuar pro, 33 kundër dhe asnjë asbtenim.

Konjufca ishte në krye të organit më të lartë ligjvënës pas zgjedhjeve të 6 tetor 2019, kur LVV doli partia e parë në garën e ngushtë me LDK-në.

Pozita e Konjufcës ishte bërë tepër e rëndësishme për zhbllokimin e negociatave LVV-LDK, me këta të fundit që e kërkonin me çdo kusht këtë pozitë.

Pas marrëveshjes së koalicionit me LDK-në, Konjufca u tërhoq nga pozita e kryeparlamentarit, për t’ia lënë vendin Vjosa Osmanit.

Konjufca në Qeverinë Kurti ishte ministër i Punëve të Jashtme dhe Diasporës.

Në opinion tashmë kanë dalë disa emra si ministra potencial në Qeverinë e re, megjithatë, nga LVV-ja dhe Lista “GUXO” e Vjosa Osmanit nuk kanë konfirmuar deri më tani asgjë zyrtarisht.

Artikulli paraprakLigjëvënsia në partinë e kancelares gjermane Angela Merkel rrëzohet dhe V D E S papritur
Artikulli tjetërMjeku shqiptar në Nju-Jork: Nëse nuk e ndalim virusin, mund të kemi një variant të ri të pakapshëm për vaksinat e sotshme