Ballina Aktualitet Lajme Policia gjobit imamin e xhamisë, kishte më shumë se 10 persona në...

Policia gjobit imamin e xhamisë, kishte më shumë se 10 persona në faljen e xhumasë

Besir Kryeziu, imami i fshatit Roganë në Kamenicë të Kosovës ka njoftuar se është gjobitur për shkak se në xhami, në faljen e xhumasë kishte të pranishëm më shumë se 10 besimtarë.

Ai teksa ka publikuar dënimin që e ka marrë është shprehur i indinjuar duke thënë se po veprohet me standarde të dyfishta, pasi që ndërkohë që ishte fushata zgjedhore, masat nuk vlenin për politikanët.

 “Të nderuar xhematlinj, sot ndodhi një akt i shëmtuar nga policia e Kamenicës. Unë si imam i fshatit Roganë, u dënova sot për shkak se kisha në xhami më shumë se 10 xhematlinj.

Në xhami me dy standarde, në zgjedhje s’vlejnë masat, nuk vlen as pandemia. Deri dje, nuk kishte kurrfarë masash, ani pse virusi ishte prezent. Unë i kam njoftuar xhematin, andaj edhe nuk mbaj përgjegjësi.

Jam këtu për të falur namazin, jo për ta ruajtur derën e xhamisë se kush hyn e del! Faleminderit policise, që na e kujtuan kohën e komunizmit!”, shkruan ai. Ndryshe, Qeveria e Kosovës në masat e reja të cilat kanë hyrë në fuqi para dy ditësh nuk është përmendur edhe ndalimi i grumbullimit të njerëzve në tempujt fetarë”, shkruan Kryeziu.

Artikulli paraprakParashikoi pandeminë në vitin 2017, raporti amerikan jep panoramën e zymtë që na pret 20 vitet e ardhshme
Artikulli tjetërMilani fiton ndaj Parmës dhe ruan vendin e dytë