Ballina Teknologji Kjo është makina më e shtrenjtë në botë (VIDEO+FOTO)

Kjo është makina më e shtrenjtë në botë (VIDEO+FOTO)

Pas njoftimit se ajo po kthehet me forcë në fushën e “trainimit”, Rolls-Royce është përsëri në qendër të vëmendjes. Arsyeja nuk është askush tjetër përveç prezantimit të makinës së re më të shtrenjtë në botë. Ky është bishti i konvertueshëm i Rolls-Royce ‘Boat Tail’, një model i frymëzuar nga varkat me vela me stil dhe shumë të shtrenjta J-Class dhe duke bërë homazhe ndaj Rolls-Royce të rrallë të Boat Tail të viteve 1920 dhe 1930. Vihet re se dizajni i kornizës së kësaj të fundit u frymëzua nga varkat me vela të kohës.

Boat Tail i ri në foto u bë me porosi, ndërtuar për porosi nga një klient shumë i pasur i cili gjithashtu zotëron një të afërm të largët të Boat Tail, një model i vitit 1932 me të njëjtin emër. Do të ndërtohen gjithsej tre njësi, secila prej të cilave është e ndërtuar me dorë dhe ka qindra përbërës të personalizuar për secilin klient. Vetëm një nga tre Bishtat e Boatit (në foto) pa reklamën, pasi dy klientët e tjerë vendosën të mbeteshin anonim.

Nën trupin prej alumini të punuar me dorë të modelit është një version i veçantë i platformës alumini, Architecture of Luxury që e gjejmë në Rolls-Royce Phantom më të fundit. Prandaj, gjatësia e tij arrin 5,800 mm, duke i dhënë modelit ultra-luksoz një pamje imponuese.

Por elementi më interesant është ai që Rolls-Royce e quan një “suitë pritjeje” me pesë njësi kontrolli të motorit (ECU) dhe instalime elektrike speciale që u deshën nëntë muaj për t’u zhvilluar. Me prekjen e një butoni, dera e pasme hapet në stilin e një krahu fluture dhe pasagjerët njihen me dy frigoriferë Christofle dhe sendesh të shtrenjta. Në të njëjtën kohë, ka një ombrellë të mbështetur, tavolina dhe stola të bëra nga fibra karboni.

Por meqë çatia është e lëvizshme, çfarë ndodh kur moti… çmendet? Sipas Rolls-Royce, ekziston një “strehë e përkohshme statike”, e cila në thelb është një mbulesë Tonneau dhe mbron dhomën e ndenjes nga shiu.

Nën kapak është motori Phantom, një binjak turbo V12 6,75 lt që prodhon 571 PS dhe 600 Nm çift rrotullues.

Siç u përmend më lart, modeli renditet i pari ndër modelet më të shtrenjta në botë. Me çmim 23 mil. (28 mil. Dollarë), duke lënë pas kilometra të Sweptail, si Centodieci, kryevepra e Bugatti.

Artikulli paraprakRezultati T R O N D I T Ë S nga profesorët anglezë/ Kinezët krijuan koronavirusin dhe më pas u përpoqën të mbulonin gjurmët e tyre!
Artikulli tjetërDielli “po nxehet”, rriten rastet me melanomë, këshillat e mjekes: Kujdesi që duheni të bëni (VIDEO)