Ballina Teknologji Shpikja inovative e Koresë së Jugut, krijon “syrin e tretë” (VIDEO)

Shpikja inovative e Koresë së Jugut, krijon “syrin e tretë” (VIDEO)

Një shpikje e zgjuar nga Koreja e Jugut iu vjen në ndihmë fanatikëve të celularëve që ecin në rrugë duke parë ekranin. Një dizajner industrial nga Koreja e Jugut ka krijuar një zgjidhje për të shpëtuar jetën për ata që nuk i heqin sytë nga ekrani i telefonit të tyre kur ecin.

Paeng Min Wook nisi të krijonte pajisjen e quajtur “Syri i tretë” dhe sensori i xhiroskopit të saj mund të zbulojë kur një përdorues përkul qafën dhe kjo bën që “qepalla” të hapet. Një tjetër element është sensori zanor që mund të zbulojë përpara pengesat dhe lajmërojë përdoruesin me një tingull.

Të dy sensorët janë të lidhur me një mikrokontrollues me qark të vetëm me një bateri.”Syri i Tretë” vendoset në ballë dhe prezantimi i pajisjes nga Paeng në Seul tërhoqi vëmendjen e kalimtarëve, shumë prej të cilëve e quanin atë një alien. /abcnews.al