Ballina Teknologji Parlamenti britanik pritet të votojë një projektligj për sigurinë në internet

Parlamenti britanik pritet të votojë një projektligj për sigurinë në internet

Dërgimi i mesazheve “vërtetë kërcënuese” ose “me vetëdije të rreme” janë ndër veprat e reja penale që i shtohen ligjeve të propozuara për sigurinë në internet. Nëse miratohet, projektligji i qeverisë për sigurinë në internet mund të shohë që rrjetet sociale të gjobiten me 10% të qarkullimit të tyre global nëse nuk heqin përmbajtjen e dëmshme. Ndryshimet e fundit nënkuptojnë se rrjetet sociale gjithashtu do të duhet të gjejnë dhe bllokojnë në mënyrë proaktive përmbajtje të dëmshme.

Projektligji mbulon gjithashtu trafikimin e qenieve njerëzore, ekstremizmin dhe promovimin e vetëvrasjeve në internet. Tashmë thuhet se faqet e internetit si Facebook dhe Twitter që strehojnë përmbajtje të krijuara nga përdoruesit, do të duhet ta heqin me shpejtësi përmbajtjen e paligjshme pasi t’u raportohet atyre raporton “BBC”. Tani, kompanitë që kontrollojnë rrjetet sociale gjithashtu do të duhet të marrin masa proaktive për të ndaluar aktivitetin e paligjshëm. / abcnews.al

Artikulli paraprakNjë tjetër vend i BE-së heq masat kufizuese të pandemisë
Artikulli tjetërPence: Ish-presidenti Trump e ka gabim, nuk mund t’i përmbysja zgjedhjet