Ballina Kronika Muzikanti nga Tetova i jep fund jetës në burgun italian, të gjitha...

Muzikanti nga Tetova i jep fund jetës në burgun italian, të gjitha detajet për ngjarjen e rëndë (VIDEO+FOTO)

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Itali, ku një i ri nga Tetova i akuzuar për tentativë vrasjeje i ka dhënë fund jetës në burgun Castrogno në Teramo, transmeton Tetova News.

Jeton Bislimi, 36-vjeçari nga Maqedonia e Veriut, që kreu tentativën për feminicid në Capestrano, i ka marrë jetën vetes në burgun Castrogno di Teramo. Më 14 nëntor të vitit të kaluar, aii kishte goditur dhjetë herë me thikë gruan e tij në pjesë të ndryshme të trupit. Më pas kishte tentuar t’i japë fund jetës duke përdorur një sasi të konsiderueshme droge. I arrestuar dhe i transferuar në qeli, ai përsëriti gjestin ekstrem, duke u varur.

Prokuroria Publike e Teramos dhe policia e burgjeve po hetojnë rrethanat. Dhjetorin e kaluar, Gjykata për të Mitur në L’Aquila pezulloi të drejtat prindërore të 36-vjeçarit.

Ngjarja e rëndë pasqyrohet pothuajse nga të gjitha mediat italiane.Një mospërputhje që bie në sy është vetëm mosha e Jeton Bislimit, ku në një pjesë të lajmeve paraqitet si 36 vjeç, në disa si 34 e në disa të tjera si 37 vjeç.

37-vjeçari që nëntorin e kaluar tentoi të vriste partneren e tij, e cila shpëtoi për mrekulli, u vetëvra në burg. Muratori nga Maqedonia  Jeton Bislimi, 37 vjeç, i akuzuar për tentativën e feminicidit në Capestrano, i ka marrë jetën vetes në burgun Castrogno di Teramo. 14 nëntorin e kaluar, burri kishte goditur dhjetë herë me thikë gruan e tij 34-vjeçare  në pjesë të ndryshme të trupit. Më pas kishte tentuar t’i japë fund jetës, duke përdorur një sasi të konsiderueshme droge. I arrestuar dhe i transferuar në qeli, ai përsëriti gjestin ekstrem: u vetëvar në banjë. Dhe ai la një shënim për familjen e tij. Po vijojnë hetimet për të kuptuar sesi mund të ketë bërë gjestin ekstrem gjatë kohës së lirë kur ka mbetur vetëm në qeli, shkruan Il Messaggero

Ai kishte tentuar tashmë vetëvrasjen më 14 nëntor, pasi kishte goditur dhjetë herë me thikë gruan e tij. E sot vërtetë i ka marrë jetën vetes Jeton Bislimi, 36-vjeçari nga Maqedonia, banues në Capestrano. Ai u gjet i varur në qelinë e tij në burgun Castrogno di Teramo, ku ishte transferuar pasi kishte dalë nga spitali San Salvatore dhe nga koma e shkaktuar nga një sasi e papërcaktuar droge e gëlltitur pas tentativës për feminicid.

Gruaja e tij, një 34-vjeçare gjithashtu nga Maqedonia, ishte shëruar nga plagët e thella që kishte marrë, ndonëse u largua nga spitali pas disa ditësh.

Në dhjetor, gjykata i kishte hequr të drejtën prindërore ndaj dy fëmijëve, burrit, i cili para gjykatësit për hetimet paraprake, as që kishte tentuar të shpjegonte se çfarë kishte ndodhur, duke zgjedhur të përfitonte nga e drejta për të mos u përgjigjur.

Në zanafillën e goditjes me thikë ka qenë ndoshta një motiv xhelozie, ose më mirë tmerri i braktisjes nga gruaja e tij, e cila ndër të tjera këndonte me të në mbrëmjet e piano bareve nëpër klube të ndryshme edhe jashtë vendit.

Bislimi u arrestua nga karabinierët Sulmona në të njëjtën mbrëmje me tentativën për feminicid dhe u mbajt në spital deri në transferimin e tij në burg, ku i mori jetën vetes, shkruan IL GERME.

TERAMO – Një tjetër vetëvrasje në një burg kombëtar, në burgun Castrogno në Teramo, dhe polemikat për moszbatimin e paralajmërimeve të Sindikatës së Policisë Autonome të Ndëshkimit të Burgjeve janë ndezur sërish.

“Jemi të tronditur dhe të thyer: një i burgosur që merr jetën në burg është një disfatë për shtetin dhe për të gjithë ne që punojmë në vijën e parë” –  denoncon Donato Capece, sekretar i përgjithshëm i Sindikatës së Policisë Autonome të Ndëshkimit.

Burri vetëvrasës, një 37-vjeçar nga Maqedonia e Veiut, u vetëvar në kangjellat e banjës së qelisë së tij dhe la një shënim për familjen e tij. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 13.00 në seksionin e mbrojtur ku është në fuqi paraburgimi i hapur. Ai ishte në burg për tentativë vrasjeje të gruas së tij dhe nuk kishte shfaqur asnjë shenjë destabiliteti apo shqetësimi. Mbani parasysh se në atë moment kishte vetëm një gardian në detyrë për 100 të burgosur… E sigurt është se vendimi për të vrarë veten është një zgjedhje që tronditi të gjithë, operatorët dhe individë të tjerë të burgosur.

Për Capece – kushdo, por veçanërisht ata me role të përgjegjësisë politike dhe institucionale, duhet të shkojnë në burgun në Teramo për të parë se si funksionon policia e burgjeve, krenaria jo vetëm e SAPPE-së dhe e gjithë Korpusit, por e gjithë kombit. Një tjetër vetëvrasje e një të burgosuri në burg tregon se si mbeten problemet sociale dhe njerëzore: vetëvrasja e një të burgosuri përfaqëson një stres të fortë për personelin e policisë dhe të burgosurit e tjerë. Është thelbësore të zbatohen reforma të vërteta strukturore në sistemin penitenciar dhe ekzekutimin e dënimeve kombëtare, duke filluar me dëbimin e të burgosurve të huaj, veçanërisht të atyre – dhe ka gjithnjë e më shumë prej tyre – që, të mbyllur në burgjet italiane, bëhen protagonistë të ngjarjeve të dhunshme gjatë paraburgimit.

Shtoji gjithë kësaj edhe mungesën e rëndë të punonjësve të burgjeve. Si punoni kështu?” – përfundon, me hidhërim, Capece.

Për Capece – kushdo, por veçanërisht ata me role të përgjegjësisë politike dhe institucionale, duhet të shkojnë në burgun në Teramo për të parë se si funksionon policia e burgjeve, krenaria jo vetëm e SAPPE-së dhe e gjithë Korpusit, por e gjithë kombit. Një tjetër vetëvrasje e një të burgosuri në burg tregon se si mbeten problemet sociale dhe njerëzore: vetëvrasja e një të burgosuri përfaqëson një stres të fortë për personelin e policisë dhe të burgosurit e tjerë. Është thelbësore të zbatohen reforma të vërteta strukturore në sistemin penitenciar dhe ekzekutimin e dënimeve kombëtare, duke filluar me dëbimin e të burgosurve të huaj, veçanërisht të atyre – dhe ka gjithnjë e më shumë prej tyre – që, të mbyllur në burgjet italiane, bëhen protagonistë të ngjarjeve të dhunshme gjatë paraburgimit.

Shtoji gjithë kësaj edhe mungesën e rëndë të punonjësve të burgjeve. Si punoni kështu?” – përfundon, me hidhërim, Capece./Përgatiti Tetova News

@tn.lajmelokale
@tetovanews