Ballina Aktualitet Opinione Kimete Berisha: Imami që e ka privatizuar ahiretin dhe tregtia me trishtimin!

Kimete Berisha: Imami që e ka privatizuar ahiretin dhe tregtia me trishtimin!

Imami që e ka privatizuar ahiretin dhe tregtia me trishtimin!

1. Kam kujtuar se është i mençur.
Edhe më keq se pijaneci, Shefqet Krasniqi po dehet, pa pirë raki.
Nuk e kisha besuar se bëhet me mendt e një gazetareje sherr-budallaqe.
– Nuk është e moralshme t’i analizosh gratë e huaja, ose edhe mund t’i analizosh gratë e huaja sipas preferencave t’ua, ama tek pasi që publikisht ia zbulon të metat shoqes tënde.
Jetën tënde ta mbash sekret e në anën tjetër të përndjekësh gra të huaja që i urren veç pse të pëlqejnë, s’është mirë…
– Hoxha e ka kërcënuar Shkurte Fejzën ‘me vdekje’.
Se kur i thua dikujt ‘nuk e ke vdekjen larg’, është kërcënim, po çka është…
Shefqet Krasniqi gjithmonë sillet sikur e ka privatizuar botën tjetër dhe drejtësinë hyjnore,
thuajse ahireti është OJQ e tij,
e grave që nuk i janë nënshtruar thirrjes së tij për të shkuar pas tij në xhenet..
si pronar i ahiretit, ua jep këtë mesazh:
– Hajt, se t’kallzoj unë ty sa të zë në atë dynjanë tjetër, e sheh ti…
(Imami ka shije të hollë, i pëlqen gratë e forta, si unë për shembull, ama mua aman mos më ngacmoni se jam tejet romantike)
– Imami dhe TV duhet të kërkojnë falje publike, Shkurta është e madhe dhe duhet t’ua fal.
Video duhet të ‘zhduket’.
– Paramendojeni sikur një imam i njohur të thotë për ju publikisht se nuk e keni vdekjen larg.
Është diçka sugjestive në këtë ‘parashikim’, diçka e frikshme dhe misterioze!
– Si do të ndjeheshit ju?
Si ndjehen ata që janë në
prag të vdekjes?
Çfarë duhet të mendojnë prindërit për fëmijët e tyre që vdesin…
Sipas imamit, vdekja është hakmarrje e Zotit, a çka është!
Pse ti flet pa pushim kur e di se fjala e tepërt është mëkat!


2. Ku është njëfarë Flutura që i mbron gazetarët nga populli!
Pse ajo kurrë nuk e mbron popullin nga gazetarët!
Ia zbuluan njeriut fytyrën që vdiq për punë të vetat në një motel dhe gazetarët ia turpëruan familjen, plus e përfshinë krejt ushtrinë e UÇK-së në punët private të një njeriu –
e Flutura askund…
Tash një gazetare kërkon opinione nga hoxha për këngëtaret, duke e ditur se hoxha është kundër këngës, edhe të
zogjve…e Fluturës s’i dëgjohet zëri.
Për Fluturën njerëz janë veç
gazetarët.
– E viktimat e gazetarëve, çka janë ata ?!

3. Një aktore, Xhejlane Tërbunja, e drejtonte një emision dhe e quante aktorin Bislim Muçaj: axhi Bislim.
Paramendoje sikur Al Pacino ta quante Marlon Brandon ‘Axhi Marlon’.
Ose, Taylor Swift kur e mori çmimin Grammy nga Celine Dion, ta quante kolegen e saj ‘Tezja Celine’.
– Qe, çfarë primitivësh shqiptarë e quajnë veten aktorë, e ende me shprehje të odave.
Edhe në Institucione, veç 1 vit me qenë më i moshuar se tjetri, sidomos meshkujt e quajnë njëri-tjetrin ‘Bac’.


4. Konkurencë e madhe se kush ka përjetuar ngjarje më të dhimbshme se tjetri.
Nëse nuk të ka ndodhur diçka e tmerrshme, nuk mund të jesh interesant.
Prandaj, zonja M. tregoi se si e kanë rrëmbyer disa burra në një mal, por në momentin e fundit e kanë shpëtuar ushtria.
– E çka duhet të bëjmë tash ne: të na dhimbset që e kanë rrëmbyer, të gëzohemi që ka shpëtuar apo ta adhurojmë për guximin që ka treguar për ta zbuluar budallallëkun.
– Ama, kur hiperprodhohet tragjedia nëpër media, bëhet qesharake, siç janë bërë sharlatanë e qesharakë të gjithë pa përjashtim!
– Punë e madhe që ke vuajtur ti!


5. Edhe aktori Enver Petrovci kish hequr keq.
Ish detyruar të bëhej zhigolo për bukë të gojës.
– T’i tregosh popullit më të varfër në Evropë që ke hequr keq për bukë, nuk ke thënë gjë.
Dhe aktori ish hidhëruar nga ata që i ka ndihmuar shumë, sepse nuk ia kanë kthyer të mirën, por e kanë lënë vetëm.
Gjynah, t’ua tregosh këtyre njerëzve ‘të vegjël’, dhimbjen tënde të madhe!
– Bëhu thí, duaje veten, mos lë shibël të bie mbi ty, mos trego gjë, se ‘Asaj që i dhimbsesh nuk e ke’.

6. Pasi që jemi tek vetmia e thellë…
B. Haxhiu ka konstatuar se Albin Kurti nuk e ka asnjë mik.
– I ka, por i mban sekret.
Si unë.
Nëse Albini nuk e ka asnjë mik, më ka mua, se unë gjithmonë bëhem me vetmitarët.

7. Qe dy herë Përparim Rama po e ‘shet’ si ekskluzivitet ‘shamjen e tij të preferuar’. Shih me çka merret ky, nuk heq se nuk heq dorë nga bërllogu.
– Tash ne duhet të gëzohemi që kryetari ynë di të shaj, a çka duhet të bëjmë ne tash…
Të mahnitemi që edhe ky si ne qenka i tokës….
Obobo!


8. Guxim është, jo të zbulosh vuajtjet e t’ua, të qurravesh e dëshpërimisht të kërkosh simpatinë e publikut.
Ta blesh famën duke e shitur në media trishtimin tënd!
Ajo famë është vet trishtimi, prandaj s’bëhesh rehat kurrë.
Se, trishtimin duhet ta luftosh, ta zhdukësh, e jo ta jetësosh e ta riprodhosh në media.
Guxim është të çohesh kundër padrejtësive.
Ai që guxon nuk ndjehet i guximshëm.
– Një ditë, e vëren se rebelimi yt nuk varet prej teje.
Thjesht, në mënyrë të natyrshme rebelohesh, e edhe nëse do të mbushesh mend, të shikosh punën tënde e të mos e rrezikosh veten, nuk mund të ndalesh.
S’di çfarë ndodh ndërkohë, por e di se guximi yt nuk varet nga mençuria jote:
– Ti e di se e rrezikon veten, ti e do jetën tënde, të dhimbset vetja, shumë, shpeshherë qan tinëz, por sikur e ke fat të pashmangshëm të bësh me gisht kah padrejtësia.
Varesh nga liria aq shumë, sa asgjë më nuk varet prej teje…
është e papërshkrueshme!

9. Hair ishalla, dy herë në shkrim e paskam përmendur shprehjen ‘zhdukje’!

P.S. Ganimete Musliu

@tn.lajmelokale
@tetovanews