Ballina Top Lajm Një snajper i Ushtrisë Arabe Siriane i merr jetën shqiptarit nga Maqedonia,...

Një snajper i Ushtrisë Arabe Siriane i merr jetën shqiptarit nga Maqedonia, komandant i “Grupit Shqiptar” në vijën e parë kundër ushtrisë siriane në frontin e fshatrave veriore të Latakisë!

Një snajper i Ushtrisë Arabe Siriane i merr jetën Abdul Rahman Beljas, me nofkën Khaled Al-Albani, i cili ishte një komandant ushtarak në të ashtuquajturën organizatën luftarake “Grupi Shqiptar” i pranishëm në vijën e parë kundër ushtrisë siriane në frontin e fshatrave veriore të Latakisë.

Abdul Rahman Belja, i njohur më mirë si Khaled al-Albani, u vra në veri të Sirisë.

Sipas gazetarit sirian Mohammad Daba, luftëtari shqiptar u vra nga një snajper i Ushtrisë Arabe Siriane në provincën Idlib.

Belja ishte një nga komandantët e grupit shqiptar , i cili luftonte kundër ushtrisë siriane në veri të vendit.

Belja erdhi në Siri nga Maqedonia e Veriut në vitin 2013 dhe iu bashkua grupit shqiptar të themeluar nga Abu Qatada al-Albani .

Ai dyshohet se fillimisht luftoi për Shtetin Islamik, më pas dezertoi në grupin operativ Hayat Tahrir al-Sham, një grup islamik që u krijua nga “ribrendimi” i Al Nusra-s.

Provinca e Idlib ndodhet në veriperëndim të Sirisë dhe është streha e fundit e madhe e grupeve xhihadiste në Siri .

Gjatë luftës, ushtria siriane përfundoi armëpushimet lokale, të cilat ia dolën të konsolidonin territoret e çliruara në këmbim të kalimit të lirë të xhihadistëve në provincën e Idlibit .

Kjo çoi në përqendrimin e një numri të madh militantësh në një provincë, dhe më pas në shkrirjen graduale të grupeve më të vogla në Hayat Tahrir al-Sham./tetova.com

2013
Fotoja e dytë daton në vitin 2014 me Issa Al-Albani, i cili u vra në betejat e mëparshme kundër ushtrisë siriane.
Një nga fotot e fundit në të djathtë pranë sauditit Musleh Al-Olayani në Idlib
@tn.lajmelokale
@tetovanews