Ballina Shëndeti Ja çfarë duhet të dini për kancerin në stomak, dhe si ta...

Ja çfarë duhet të dini për kancerin në stomak, dhe si ta parandaloni

Kanceri i stomakut është një sëmundje vdekjeprurëse e cila vret mijëra njerëz çdo vit. Shanset e mbijetesës janë të larta nëse e zbuloni sëmundjen në kohë, por rrallë herë dikush i kushton vëmendje simptomave derisa bëhet shumë vonë.

Ajo që ju duhet të bëni që të parandaloni kancerin e stomakut është të njihni simptomat në kohë. Kjo nuk është diçka e lehtë sepse shpesh i ngjajnë gripit ose një infeksioni viral. Lënia e simptomave të pa trajtuara mund të çojë në zhvillimin e kancerit të stomakut i cili përparon ngadalë, por është vdekjeprurës në fazat e mëvonshme.

Këtu janë shenjat e zakonshme të hershme të kancerit të stomakut:

Lëvizjet e çrregullta të zorrëve

Gjak gjatë jashtëqitjes

Të përziera dhe të vjella

Anemia

Ndjenja e ngopjes edhe pas një vakt të lehtë

Mungesa e oreksit

Dhimbje e mprehtë e barkut

Siç mund ta shihni, simptomat nuk janë shumë specifike, prandaj njerëzit zakonisht injorojnë ato, duke bërë një gabim fatal. Megjithatë, kanceri i stomakut mund të parandalohet. Ekspertët rekomandojnë shmangien e ushqimeve të përpunuara dhe të sheqerit, si dhe mishin e kuq të pjekur në skarë. Mjekët rekomandojnë një dietë të shëndetshme të pasur me ushqime që përmbajnë fibra dhe lëndë ushqyese të tjera, si dhe fruta dhe perime të freskëta. Ju duhet të rrisni edhe konsumin e shafranit – kjo erëz speciale ka përfitime të shumta shëndetësore, duke përfshirë parandalimin e kancerit. Më poshtë po iu tregojmë një recetë të thjeshtë që do t’ju ndihmojë të përfitoni nga shafranët siç duhet.

Përbërësit

¼ lugë çaji me shafran i Indisë

½ lugë çaji me vaj ulliri

piper i zi

Përgatitja

Thjesht përzini përbërësit së bashku dhe konsumoni përzierjen ose shtojeni atë në sallatën tuaj. Sidoqoftë, sigurohuni që mos ta gatuani këtë përzierje pasi do të humbni përfitimet e saj. Konsumojeni disa herë në ditë për të rritur sistemin tuaj imunitar dhe për të parandaluar zhvillimin e kancerit të stomakut./sn/

@tn.lajmelokale
@tetovanews