Ballina Shëndeti Çiftet që grinden rrezikohen nga dhimbjet e mëdha kronike

Çiftet që grinden rrezikohen nga dhimbjet e mëdha kronike

Pacientët me dhimbje kronike vuajnë më shumë agoni fizike nëse luftojnë me bashkëshortin e tyre, kanë zbuluar hulumtimet e reja.

Hulumtimi mbi gati 300 njerëz të martuar me artrit dhe diabet tregoi se një luftë ishte e mjaftueshme për t’i lënë ata me simptoma më të këqija për çdo ditë, njofton Klan Kosova.

Nuk duhej të ishte një argument i ri, madje edhe ndjenja e ‘tensionit’ në marrëdhëniet e tyre ishte e mjaftueshme për të përkeqësuar dhimbjen e tyre thuhet në raport.

Ndërsa studimet e mëparshme kanë shqyrtuar se si martesa ndikon shëndetin në një periudhë të gjatë, kjo është një nga të parët që shqyrton se si ndërveprimet emocionale të përditshme ndikojnë në mirëqenien fizike të një personi, njofton Klan Kosova.

Artikulli paraprakVMRO DHE LSDM PËRPLASEN PËR LIGJIN PËR MEDIA (VIDEO)
Artikulli tjetërKryeministri turk: Izraeli do të japë llogari për atë çfarë bëri në Palestinë