Ballina Aktualitet Lajme Dimitrov në Bruksel, në fokus çështja e emrit

Dimitrov në Bruksel, në fokus çështja e emrit

Ministri i Jashtëm i Maqedonisë, Nikola Dimitrov do të realizojë një vizitë pune në Bruksel më 28 dhe 29 maj.

Gjatë vizitës, ministri Dimitrov më 28 maj do të marrë pjesë në një mëngjes pune me ministrat e jashtëm të shteteve anëtare të Bashkimit Evropian, të organizuar në kuadër të kryesisë bullgare të Këshillit të BE-së dhe presidencës së ardhshme austriake në prag të Këshillit të Punëve të Jashtme e BE-së.

Diskutimet do të përqëndrohen në proceset eurointegruese të Republikës së Maqedonisë, në zbatimin e agjendës së reformës së Qeverisë, si dhe në marrëdhëniet e fqinjësisë së mirë.

Më 29 maj Dimitrov do të mbajë një fjalim në Bruksel në Qendrën e Politikave Evropiane në temën: “Mosmarrëveshja për emrin, një test për zgjerimin e BE-së në Ballkan”.

Gjatë qëndrimit në Bruksel, ministri Nikola Dimitrov do të takohet me përfaqësues nga institucionet e BE dhe disa ministra të jashtëm të vendeve anëtare të BE-së. /SHENJA/

Artikulli paraprakShuhet nga jeta Alan Bean, njeriu i katërt që shkeli hënën
Artikulli tjetërNjë ditë pas protestës, policia nis procedurat për 20 protestues