Ballina Aktualitet Lajme ETAPAT PËR ARRITJEN DERI TE ZGJIDHJA E EMRIT, ZYRTARËT NË SHKUP DHE...

ETAPAT PËR ARRITJEN DERI TE ZGJIDHJA E EMRIT, ZYRTARËT NË SHKUP DHE ATHINË HESHTIN

Mediat greke spekulojnë me emrat e mundshëm, ndërsa zyrtarët në Shkup dhe në Athinë po heshtin. Pas takimit të ministrave Dimitrov dhe Koxias në Bruksel, në rret më të ngushtë kanë hyrë tre propozime. Edhe pse ende nuk ka informacione zyrtare nga dy qeveritë, megjithatë, tre propozimet që janë në lojë dhe për të cilët Zaev dhe Cipras mund të arrijnë marrëveshje, janë – “Republika e Maqedonisë së Re”, “Republika e Maqedonisë së Epërme” dhe “Republika e Maqedonisë Veriore”.

Nëse ndodh një gjë e tillë, sipas analizave të mediave greke, hapi i ardhshëm është që ky dokument të votohet në Kuvendin e Maqedonisë. Kur këtë dokument do ta miratojnë deputetët, Greqia me shkresë do ta njoftojë NATO-në se e heq veton ndaj Maqedonisë për hyrje në Aleancë, por pasi që të bëjë revizion të Kushtetutës. Pastaj, më 29 qershor, në Samitin e BE-së, Maqedonia do të marrë datë për fillimin e negociatave me BE, ndërsa, më 11 korrik vendi ynë edhe zyrtarisht do të marrë ftesë për hyrje në NATO.

“Në shtator ose në tetor, në Maqedoni do të mbahet referendum për emrin e ri. Pas referendumit, Kuvendi i Maqedonisë me dy të treta të shumicës parlamentare duhet të miratojë rishikim të Kushtetutës. Pas përfundimit të referendumit dhe revizionit të Kushtetutës së Maqedonisë, marrëveshja do të dërgohet në Kuvendin e Greqisë për ratifikim”, analizë e televizionit grek Skaj.

Zhvillim të ngjashëm parashikoi edhe ish-shefi i diplomacisë së Maqedonisë, Antonio Milloshoski por duke mos lënë pa thumbuar pushtetin.

“Në bazë të përkrahjes së pritur nga LSDM-ja dhe votuesit shqiptar, Zaev do të kërkojë përkrahjen e opozitës në Kuvend dhe me dy të treta të shumicës parlamentare të ndryshohet Kushtetuta për shkak të emrit. Në qoftë se disa nga deputetët shprehen kundër ndryshimit të emrit, PPS-ja dhe institucionet e tjera qeveritare do të ushtrojnë presionin e duhur”, shkruan Antonio Milloshoski në Facebook.

Sipas informacioneve, kryeministrat Zaev dhe Cipras kanë komunikim të rregullt mes tyre ndërsa pritet që këto ditë të caktohet takim i cili, sipas prognozave, do të jetë takimi kyç për mbylljen e kontestit për emrin. Gjatë ditës së djeshme, fjalë të mëdha dërgoi shefja e diplomacisë evropiane e cila deklaroi se është e inkurajuar nga përparimi i negociatave.

Sapo që erdha nga mëngjesi pune me ministrin e punëve të jashtme të FYROM, së bashku me ministrat e punëve të jashtme të vendeve anëtarë të BE-së dhe më lejoni të them se të gjithë ne jemi të inkurajuar nga përparimi i arritur në procesin e negociatave mes Athinës dhe Shkupit për çështjen e emrit. Të gjithë ne do ta përkrahim këtë proces, duke qenë optimist se do të arrihet një rezultat pozitiv për këto negociatat e rëndësishme”, tha Federika Mogerini, përfaqësuese e lartë e BE-së.

Fjalë pozitive për negociatat dhe për zhvillimin e bisedimeve dërgoi edhe eurokomisioneri për zgjerim, Johanes Han, në profilin e tij në Twitter. Ministrat Koxias dhe Dimitrov dje deklaruan se detyrat që u kanë dhënë kryeministrat janë kryer me sukses dhe tani pason periudha e harmonizimit, punë që duhet ta kryejnë ekspertët juridik të të dy vendeve. Fjalën përfundimtare do ta ketë Zaev dhe Cipras.
Përgatiti Antonio Krstevski

Artikulli paraprakGJYKATA E APELIT SHFUQIZOI AKTVENDIMIN, AHMETI DHE XHAFERI PËRSËRI NË GJYKATË KUNDËR BOGOEVSKIT (VIDEO)
Artikulli tjetërGJARPËRINJ NË FAKULTET! STUDENËT STUDIOJNË CILËT JANË HELMUES!! (VIDEO)