Ballina Aktualitet Lajme Georgievski: Maqedonia perëndimore duhet të jetë pjesë e Shqipërisë

Georgievski: Maqedonia perëndimore duhet të jetë pjesë e Shqipërisë

Ish kryeministri Lubço Georgievski duket se po shfaqet me deklarata dhe intervista gjithmonë në kohën kur vendi kalon në faza shumë të vështira politike dhe gjeostrategjike, shkruan Zhurnal.mk

Në një intervistë të fundit dhënë për Huffington Post, Georgievski ka dhënë deklarata intriguese që po zgjojnë shumë pluhur në opinionin maqedonas e njëkohësisht po sulmohet me të madhe pasiqë ka thënë se dëshiron ndryshime të kufijëve të Maqedonisë, më tej ai thotë se parasheh që në Maqedoni do të ndodhë një marsh i vdekjes ndërsa për momentin vendi donimohen me mbi 30% të popullatës së fesë muslimane e në të ardhmen Maqedonia mund të bëhet vend musliman.

Artikulli paraprakItalia me qeveri teknike, Mattarella cakton kryeministrin e ri
Artikulli tjetërKOCIAS: MARRËVESHJA PËR EMRIN ËSHTË NË DUART E ZAEVIT E CIPRASIT