Ballina Aktualitet Kosovë Kështu u protestua sot kundër mbylljes së magjistrales Kaçanik – Han i...

Kështu u protestua sot kundër mbylljes së magjistrales Kaçanik – Han i Elezit (VIDEO)

Bllokimi i rrugës që lidh Kaçanikun me Hanin e Elezit u ka sjellë telashe në lëvizje katër fshatrave përreth, raporton T7.

Për këtë arsye banorët janë mbledhur për të protestuar, duke kërkuar që të bëhet sa më shpejtë një zgjidhje.

Protesta në të cilën ishin bashkëngjitur qindra qytetarë, e zyrtarë të dy komunave, ka përfunduar në mënyrë paqësore.

Kjo ndodhi pas një zotimi që Ministri i Infrastrukturës, Pal Lekaj ka bërë për këta banorë.Jeton Kuqi, nga Këshilli organizativ thotë se tashmë kanë lajmëruar të gjitha organet se ultimatumi do të zgjat deri të enjten.

Si pasojë e bllokimit fshatrat po përballen me probleme esenciale.

Shqetësuese kjo situatë po mbetej edhe për komunat Kacanik e Hani i Elezit.

Në një prononcim për FRONTAL, Nënkryetari i Komunës, tha se kanë marrë premtim nga qeveria që ditën e enjte të hapet rruga Kotlinë-Ivaj, që do t’i jep zgjidhje këtij problemi.

Më së shumti, sipas Bajrës, po e pësojnë nxënësit.

Për të shkuar në mësim, ata duhet të ndjekin këtë rrugë si zgjidhje të vetme.

E të enjten pasdite, bllokada në rrugën magjistrale vazhdonte.

Artikulli paraprakVuçiq tregon se si luante dikur shah me shqiptarët (VIDEO)
Artikulli tjetërFacebook fshin 583 milionë profile false dhe 837 milionë përmbajtje spam