Ballina Aktualitet Kultura Ndërroi jetë aktori Salaetin Bilal

Ndërroi jetë aktori Salaetin Bilal

Dje ka ndërruar jetë aktori nga Maqedonia, Salaetin Bilal (1942 – 2018). Njoftimin për vdekjen e tij e ka bërë administratori i faqes zyrtare të aktorit të ndjerë.

“Me keqardhje ju informojmë se ndërroi jetë Salaetin Bilali. I informojmë të gjithë dashamirët që varrimi do të bëhet në varrezat e Butelit, pas namazit të xhumasë që do të falet në xhaminë Bedr në Butel”, thuhet në njoftimin e faqes “Salaetin Bilal”.

Duke qenë pjesë e veprimtarisë së Teatrit Shqiptar të Shkupit, i njëjti ka njoftuar se lamtumira e fundit e të ndjerit do të bëhet sot, në ora 13:00, në varrezat e Butelit në Shkup.

“U nda nga jeta aktori Saletin Bilall – një nga figurat më të spikatura të skenës teatrore dhe filmike të vendit. Ceremonia fetare mbahet sot në ora 13.00 në Xhaminë e Butelit, ndërsa varrimi bëhet në varrezat e Butelit në ora 13:30”, thuhet në njoftimin e Teatrit Shqiptar të Shkupit.

Aktori Salaetin Bilal ka lindur më 19 mars 1942 në Shkup. Veprimtaria e tij ka qenë e fokusuar në aktrim si në teatër, filma dhe seriale televizive.

Ai ka studiuar në konservatorizmin teatror në Stamboll të Turqisë. Më vitin 1964 është bërë pjesë e ansamblit të Dramës Turke në Teatrin Kombëtar në Shkup.

Si aktor mysafir ka luajtur edhe në skenat e Teatrit Kombëtar të Maqedonisë, Teatrit Dramatik si dhe në Teatrin Shqiptar në Shkup.

@tn.lajmelokale
@tetovanews