Ballina Aktualitet Reportazhe Një mrekulli natyrore në zonën e Elbasanit (FOTO)

Një mrekulli natyrore në zonën e Elbasanit (FOTO)

Fundjava nuk ka qenë thjesht turistike e argëtuese në rrethin e Elbasanit, por ka sjellë dhe një zbulim të ri në fushën e spelologjisë.

Specialistët e AdZM Elbasan kanë zbuluar një mrekulli natyrore të panjohur më pare dhe bëhet fjalë për një shpellë në Klos të Elbasanit.

Fillimisht shpella është konstatuar nga banorët e zonës të cilët po nxirrnin gurë në shpatin e një kodre dhe menjëherë kanë njoftuar autoritetet e AdZM Elbasan.

Shpella mbart vlera unikale dhe është shumë e veçantë në llojin e saj. Shoqata-AlbNatyra – ka propozuar që kjo shpellë të shpallet Monument Natyre që të mund të mbrohet nga dëmtimet dhe kureshtarët e stalagmiteve. Kështu mund të themi se zonës turistike të Elbasanit, ju shtua dhe një tjetër destinacion turistik siç është kjo shpellë./atsh

Artikulli paraprakKulinaria dhe shumëllojshmëria e saj, inspirim për brezin e ri
Artikulli tjetër“TheNational”: Udhëtim i mrekullueshëm në Bjeshkët e Namuna