Ballina Aktualitet Kultura Kulinaria dhe shumëllojshmëria e saj, inspirim për brezin e ri

Kulinaria dhe shumëllojshmëria e saj, inspirim për brezin e ri

Brezi i ri çdo ditë e më shumë po përqafon kulturën dhe traditën tonë.Ata po angazhohen nga institucionet përkatëse si shkollat për të mësuar sa më shumë rreth vlerave dhe kulinarisë sonë të larmishme.

Së fundmi në rrethin e Kukësit nxënësit e shkollës së mesme të bashkuar “Qazim Shehu” në Shtiqen kanë organizuar një panair me ushqime tradicionale të zonës.

Nën kujdesin e mësuesve të shkollës,ata kanë treguar vlerat e tyre, për një të ushqyer të shëndetshëm dhe për të zhvilluar shprehi të një biznesi të suksesshëm në të ardhmen në kushtet e ekonomisë së tregut.

Veprimatri të tilla në shkollat e Shqipërisë po organizohen shumë pasi këto aktivitete afrojnë brezin e ri me rrënjët e vendit të tyre pasi ata njohin dhe prekin nga afër ato për të cilat kanë mësuar deri tani./atsh

Artikulli paraprakMomenti shokues: Plas grushti në avioni për një… shishe birrë (Video)
Artikulli tjetërNjë mrekulli natyrore në zonën e Elbasanit (FOTO)