Ballina Argëtim Jetë & Stil Njihuni me fshatin e Kosovës që ‘fle’ mbi ujëra shëruese që përdoren...

Njihuni me fshatin e Kosovës që ‘fle’ mbi ujëra shëruese që përdoren për shumë sëmundje (VIDEO)

Aty ku fillojnë vargmalet e Karadakut, buzë lumit Morava gjendet fshati Nasalë, i cili i tëri fle mbi ujëra minerale, raporton tv dukagjini.

Ruzhdi Selimi, kryetar i fshatit thotë se ky ujë që gjendet në këtë fshat, dikur kishte shërbyer për shërimin e sëmundjeve të ndryshme.

Ai ka thënë se të shumë janë njerëzit që vijnë edhe prej fshatrave tjera, për të marrë ujë për shërimin e sëmundjeve të ndryshme si: gurët në idhëz, sëmundjet reumatike eti.

‘Fshati Nasalë është në ujërat minerale, me minerale janë edhe kodrat, këtu vijnë prej shumë fshatrave me marrë ujë për sëmundje të ndryshme reumatike, gurëve në idhëz, stomak etj’.

Ndërkohë, ky ujë shërues ka lidhjen me banjën e Kllokotit.

Ndryshe, nasalasit, banorë të këtij fshati njihen si njerëz punëtorë dhe me tokë të pëlleshme në fushën e Anomravës dhe ata kryesisht merren me bujqësi dhe blegtori.

Artikulli paraprakBerisha komunikon me policët: Xhafaj bën vetting për ju, por jo për veten e vet… Ja si reagojnë ata (VIDEO)
Artikulli tjetërStrugë, masa kundër aksidenteve në liqen (VIDEO)