Ballina Shëndeti Simptomat që ju tregojnë se keni mungesë të hekurit

Simptomat që ju tregojnë se keni mungesë të hekurit

Mungesa e hekurit, megjithëse fillon si një shqetësim, mund të shndërrohet në një gjendje të rëndë të quajtur anemi.

Në jetën e përditshme mund ta humbisni hekurin në mënyra të shumta, kështu që është jetësore të dini se si ta parandaloni dhe ta trajtoni këtë gjendje.

Mungesa e hekurit ndodh kur trupi nuk ka mjaft prej hekurit mineral, i cili është përgjegjës për prodhimin e hemoglobinës – një proteinë në qelizat e kuqe të gjakut e cila është përgjegjëse për transportimin e oksigjenit nga mushkëritë në pjesët e tjera të trupit.

Derisa mungesa e hemoglobinës ndikon që muskujt dhe indet tuaja të funksionojnë joefektivisht, gjë që pastaj rezulton me anemi, tr

Më poshtë janë disa simptoma qe ju tregojnë se mund të keni mungesë të hekurit në trupin tuaj.

Kur ndjeni lodhje (dobësi, nivele të ulët të energjisë, vështirësi për t’u përqëndruar)

Lëkurë të zbehtë

Probleme me frymëmarrjen dhe dhimbje e gjoksit

Marramendje dhe kokëdhimbje

Rrahje të çregullta të zemrës

Lëkurë dhe flokë të dëmtuara

Thonj të brishtë

Dhimbje të këmbëve

Gjatë urinimit keni dhimbje të barkut dhe gjakosni

Shenjat dytësore të mungesës së hekurit:

Keni ftohtë dhe ju krijohen mishra rreth thonjëve.

Artikulli paraprakMaduro merr edhe një mandat tjetër 6-vjeçar
Artikulli tjetërSot fjalët e fundit për rastin “Ryshfeti”, Zaevi rrezikon 5 vjet burg