Ballina Aktualitet Lajme Takohen Veseli e Ahmeti, flasin për zhvillimet aktuale në Kosovë e Maqedoni

Takohen Veseli e Ahmeti, flasin për zhvillimet aktuale në Kosovë e Maqedoni

Kryeparlamentari Kadri Veseli ka pritur dje në takim kryetarin e Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI) në Maqedoni, Ali Ahmeti, me të cilin ka diskutuar për zhvillimet aktuale në Kosovë e Maqedoni, si dhe për mënyrat e thellimit të mëtejshëm të bashkëpunimit ndërmjet dy vendeve.

Ata vlerësuan lart raportet ndërfqinjësore dhe theksuan nevojën e kultivimit të mëtejmë të tyre e të bashkëpunimit me interes reciprok, si në fushën e ekonomisë, ashtu edhe të arsimit e të kulturës.

Veseli e Ahmeti konsideruan se Kosova dhe Maqedonia, si dy faktorë të rëndësishëm paqeje dhe stabiliteti në rajon, tashmë kanë hyrë në rrugën e pandalshme të integrimit euro-atlantik, si perspektivë e vetme për të ardhmen e të dyja vendeve.

Veseli, vlerësoi rolin e faktorit shqiptar në Maqedoni, si në ruajtjen e stabilitetit të brendshëm, ashtu edhe në orientimin euro-atlantik të Maqedonisë.

Nga ana e tij, kryetari i BDI-së vlerësoi lart hapat që ka bërë Kosova në konsolidimin e institucioneve shtetërore dhe rritjen e përfaqësimit e të njohjes ndërkombëtare të saj, transmeton Klan Kosova. ​

Artikulli paraprakTre kosovarë në garën ndërkombëtare “Big Data and Analytics EdCon” në Kinë
Artikulli tjetërGjakova me fabrikë për përpunimin e arit, e vetmja e këtij lloji në Ballkan (VIDEO)