Ballina Aktualitet Lajme 11 filmat kur aktorët janë lënduar vërtetë!

11 filmat kur aktorët janë lënduar vërtetë!

Të apasionuarit pas kinematografisë e dinë mirë magjinë që të fal filmi, e veçanërisht bota që përfshihesh sipas rrethanave dhe historisë që regjisori përcjell. JO rrallë here na ka ndodhur të trishtohemi për fundin e një seriali apo filmi, deri në momentin që gjejmë ngushëllim, ejj është thjesht një produksion kinematografik, aktori vijon jetën e tij, e me raste famën që e ka pasuar shfaqja e filmit.

Por ja pra, që paska edhe episode të ndryshme gjatë xhirimeve kur aktorët protagonist janë lënduar vërtetë.

Harrison Ford desh humbi këmbën në filmin ‘The Force Awakens’

Një nga dyert u shkëput nga vendi i saj dhe i ra Harrison në legen duke e bllokuar komplet atë pa mundur të lëvizë. Ai theu dy kocka të këmbës së majtë dhe nxori kyçin e këmbës.

Channing Tatum u dogj në pjesët intime gjatë filmit ‘The Eagle’

Gjatë xhirimeve të filmit, shumë skena kërkonin që Channing të rrinte për një kohë të gjatë në ujë të ftohtë. Për t’u ngrohur dikush tentoi ta ndihmonte, duke i hedhur edhe pak ujë të ngrohtë, por kjo ndihmë rezultoi fatale, pasi uji ishte i nxehtë. Aktorit iu shkaktuan djegie të rënda.

Tom Holland theu hundën gjatë filmit ‘The Lost City of Z’.

Ai ra me fytyrë në tokë kur nuk arriti të realizonte një saltro mbrapsht. Ai tha : “E mbaj mend që godita fytyrën në tokë dhe thashë ‘dreqin’. Sidoqoftë nuk është hera e parë që ai ka thyer hundën, e treta herë.

Jaimie Alexander ciflosi vertebrën e 11, ndërsa xhironte filmin Thor: “The Dark World”.

Kjo nuk është e gjitha. Ajo gjithashtu nxorri shpatullën dhe një disk i shtyllës kurrizore u shtyp pasi ra nga një lartësi e madhe.

Cary Elwes u godit me fundin e një shpate në kafkën e tij

Ndërsa xhirohej skena e konfrontimit midis Rugen dhe Westly, Cary sugjeroi që partneri i tij në film ta godiste vetëm një herë që skena të bëhej më reale, por kur u zgjua koka e tij ishte plot me të qepura.

Robert Downey Jr. mungoi për 3 javë gjatë xhirimeve të ‘Iron Man 3’ për shkak të një dëmtimi në kavilje.

Ai dëmtoi kaviljen e tij duke bërë një nga marifetet e tij në film. Në vend që xhirimet të ndalonin derisa ai të bëhej më mirë, ato vazhduan me dikë tjetër por fytyrën e RDJ.

Jeremy Renner i theu të dy krahët teksa xhironte TAG.

Në ditën e tretë të xhirimit, ai theu kyçin në një dorë dhe bërrylin e dorës tjetër por kjo nuk e ndaloi pasi atë ditë ai vazhdoi të punonte.

Margaret Hamilton u dogj shumë keq gjatë produksionit te ‘The Wizard of Oz’.

Aktorja e cila luante shtrigën e keqe, Margaret Hamilton, u dogj shumë keq kur efektet speciale nuk shkuan si duhet. Gjatë filmit vërehet se ajo largohet me një shtëllungë zjarri dhe tymi dhe kur nuk u hap dera si duhej ajo u dogj në fytyrë dhe në duar.

Leonardo DiCaprio u gjakos vërtetë gjatë filmit Django: Unchained.

Gjatë fjalimit që Leonardo mban në film, ai shkatërron një gotë dhe shihet se dora e tij fillon të mbushet me gjak. Epo ai u ça vërtetë dhe gjakderdhja ishte reale dhe me siguri e dhimbshme.

Charlize Theron ra me qafë ndërsa xhironte ‘Aeon Flux’

Ajo u lëndua ndërsa bëri një saltro mbrapsht më taka platform. Një disk në qafën e saj rrëshkiti dhe për pak i shkoi në shtyllën kurrizore.

Nicole Kidman xheu brinjën ndërsa performonte një kërcim për ‘Mouline Rouge’

Ajo u kthye në set por kishte shumë dhimbje dhe në fakt korseja që ajo mbante veshur i lëndonte brinjën e thyer./bordo/