Ballina Aktualitet Lajme Grubi: Gjuha dhe identiteti maqedonas janë të garantuar!

Grubi: Gjuha dhe identiteti maqedonas janë të garantuar!

Mysafir në “Vetëm të Vërtetën” sonte ishte Artan Grubi deputet dhe shef i kabinetit të kreut të BDI-së
Ali Ahmeti.

Duke folur për çështjen e emrit, Grubi tha se ditët janë në diskutim deri në nënshkrimin e
Marrëveshjes për të kapërcyer mosmarrëveshjen për emrin.

Grubi theksoi se si partia dhe si pjesë e qeverisë janë përfshirë plotësisht dhe madje ndihmuan në gjetjen e një zgjidhjeje të emrit në pjesën
e përkthimit në dokumentet e udhëtimit të kombësisë së pjesëtarëve të bashkësive të tjera etnike në
Republikën e Maqedonisë.

Deputeti Grubi tha se marrëveshja është plotësisht e garantuar gjuha maqedonase dhe identiteti dhe duhet të pritet njëri nga propozimet e ndërmjetësuesit Nimetz, të cilat janë të pranueshme si Veriore,
Epërme ose E Re ose ndonjë tjetër më kreativ.

Në lidhje me kërkesën e liderit të Aleancës për Shqiptarët Ziadin Selës për duel televiziv me Ali Ahmetin, Grubi tha se nuk është adekuat për duel
me Ali Ahmetin.

Në lidhje me Ligjin për përdorimin e gjuhës shqipe, Grubi nuk e hodhi mundësinë të pritet deri në
zgjedhjen e kryetarit të ri të Republikës së Maqedonisë, deri në vitin e ardhshëm mirëpo edhe
opsionet tjera janë në tavolinë./Telegrafi/

Artikulli paraprakPresidenti Trump kritikon hetimet e prokurorit të posaçëm
Artikulli tjetërYmeri i përgjigjet Kurtit për deklarimet se PSD-ja ka elektorat vetëm dy-tre për qind (VIDEO)