Ballina Aktualitet Lajme Iftari në shkollën e Radovishit: Inspektorati dënon shkollën dhe drejtorin me 2800...

Iftari në shkollën e Radovishit: Inspektorati dënon shkollën dhe drejtorin me 2800 euro

Inspektorati shtetëror i arsimit në Maqedoni, ka shqyrtuar rastin e mbajtjes së iftarit dhe thirrjes së ezanit në një shkollë fillore në Radovish, dhe ka sjellur vendime për dënime, shkruan Fakte. Sipas vendimit, me gjobë prej 1600 euro është dënuar shhkolla, ndërsa drejtori i saj nga buxheti personal duhet të ndajë 1120 euro për të paguar dënim.

Ndryshe, para disa ditësh në shkollën fillore Krste Petkov Misirkov në Radovish u organizua një iftar dhe u thirr ezani. Videoja e shpërndarë shkaktoi reagime të ashpëra si nga institucionet shtetërore, ashtu edhe nga qytetarët e kësaj ane, pasi bëhet fjalë për pjesë të Maqedonisë kryesisht të populluar me maqedonas.

Artikulli paraprakTeuta Arifi dhe Arben Taravari “kacafyten” për punën e bërllokut! (VIDEO)
Artikulli tjetërQytetarët “gozhdojnë” Qeverinë për shkak të shtrenjtimit të naftës