Ballina Kultura Libri Librat që duhet të lexoni gjatë korrikut

Librat që duhet të lexoni gjatë korrikut

Nëqoftë se keni vendosur që pushimet ti kaloni gjatë korrikut, këto libra nuk duhet ti humbisni për asnjë arsye.

1.Paul French, City of Devils

Në vitet 1930, Shangai ishte qyteti i pestë më i madh në botë, një “port traktati” ndërkombëtar, me një përzierje të gjuhëve, zakoneve dhe ligjeve që përfaqësonin 14 fuqitë e huaja si dhe kinezët. ‘Dapper Joe’ Farren, i lindur pa para në Vjenë, u bë një balerin i ekspozitës (me partnerin e tij, Nellie-n i lindur në Rusi) dhe menaxhoi linjat e korit në klubet e natës dhe kazinonë më të madhe në ‘Lindjen e Egër’. Franca ndjek ngritjen dhe rënien e tij dhe të prsonazhit tjetër, një marins në SHBA nga viti 1929 deri në vitin 1941, duke ngjallur skena të gjalla që fillojnë nga varfëria e dëshpëruar deri në luksin më të madh në përiudhën më të tmershme të krimeve.
2.Ottessa Moshfegh, My Year of Rest and Relaxation

Finalisti i Man Booker Moshfegh është kthyer me një tregim të errët komik në lidhje me një 24-vjeçare. Prindërit e saj kohët e fundit kanë vdekur dhe ajo është e papunë.

Zbuloni aventurat e saj gjatë kohës që “nuk fle” duke filluar nga udhëtimet, kafenetë, filmat apo edhe takimet me të dashurin e saj të përsëritur.

Mbytja e saj në gjumë përfundimisht bëhet ushqim për artin: satirik, dinak dhe thellësisht provokues.
3.Jean Guerrero, Crux

Guerrero përdor aftësinë e saj gazetareske dhe dashurinë për babain për të zbërthyer në këtë roman misterin e sjelljes së tij.

Kalimet në një boteë paralele do ti zbuloni në këtë libër.

Ajo merr një punë të rrezikshme si një gazetare në Mexico City, dhe kalon situate të rrezikshme në Los Tuxtlas, Veracruz. Tregimi është I struktuaruar me mjeshtëri.
4.Ruby Lal, Empress

Ajo është e vetmja sundimtare grua në dinastinë e gjatë të Moghuls të Indisë, Nur Jahan, gruaja e 20-të e perandorit Jahinger dhe bashkë-sundimtari i saj, ishte 34 vjeç kur u martuan në 1611. Ajo ishte, shkruante Lal, “një udhëheqëse e mençur dhe drejtë , një politikane mendjemprehtë dhe një markë ekspertësh “. Ajo gjuajti dhe vrau tigrat dhe i çoi njerëzit në betejë. Ajo është e përjetësuar në një portret duke ngarkuar një musket. Pas vdekjes së perandores në vitin 1627, biri i tij, Shah Jahan, e mori pushtetin prej saj dhe i shkroi meritat e saj jashtë historisë (ajo kishte shkelur rregullat tradicionale kundër grave duke u përfshirë në “çështjet e qeverisjes dhe sovranitetit”). Biografia intriguese e Lalit, me kronologjinë e saj të rritjes së saj relativisht të shpejtë në pushtet.
5.Ruby Lal, Empress

Ajo është e vetmja sundimtare grua në dinastinë e gjatë të Moghuls të Indisë, Nur Jahan, gruaja e 20-të e perandorit Jahinger dhe bashkë-sundimtari i saj, ishte 34 vjeç kur u martuan në 1611. Ajo ishte, shkruante Lal, “një udhëheqëse e mençur dhe drejtë , një politikane mendjemprehtë dhe një markë ekspertësh “. Ajo gjuajti dhe vrau tigrat dhe i çoi njerëzit në betejë. Ajo është e përjetësuar në një portret duke ngarkuar një musket. Pas vdekjes së perandores në vitin 1627, biri i tij, Shah Jahan, e mori pushtetin prej saj dhe i shkroi meritat e saj jashtë historisë (ajo kishte shkelur rregullat tradicionale kundër grave duke u përfshirë në “çështjet e qeverisjes dhe sovranitetit”). Biografia intriguese e Lalit, me kronologjinë e saj të rritjes së saj relativisht të shpejtë në pushtet.
6.Andrea Kleine, Eden

“Ajo që ndodhi me Larrin” u bë termi i familjes që kaloi përvojën traumatike.

Historia e dy motrave që u morën nga një burrë në stacionin e trenit, duke i thënë atyre se e kishte dërguar babai i tyre. Ai i mbajti dy motrat për ditë të tëra në pyll duke I përdhunuar dhe dhunuar. Zbuloni historinë e një përdhunuesi, viktimat e të cilit nuk janë vetëm dy motrat.
7.Ingrid Rojas Contreras, Fruit of the Drunken Tree

Contreras sjell përvojën e jetës së saj gjatë viteve të turbullta të 1990. Ajo në fillim të romanit tregon një hisori tradhëtie, apo edhe historinë kur e ëma e saj e punëson si shërbëtore kur ajo ishte vetëm 13 vjeç.

Ndërsa Chula dëshmon vrasjen e vitit 1990 të kandidatit presidencial anti-kartel Luis Carlos Galán, Petrona vajton vëllain e saj 12-vjeçar, të vrarë nga narko-paramilitarë të cilët e dyshuan atë për të qenë “gueril”. Chula është plagosur pas një bombe makinash dhe pranë një xhamie, dhe përballet njëkohësisht dhe me tradhëtinë e motrës që I synon të dashurin.
8.Donal Ryan, From a Low and Quiet Sea

Ky roman bashkon historitë e tre shpirtrave të humbur në kërkim të shtëpisë. Ai fillon me Farukun, një refugjat i krishterë sirian, i cili kërkoi azil pasi jeta e tij u shkatërrua . Ai rrezikoi në një udhëtim detar me gruan dhe vajzën e tij, por anija u nda, të gjithë humbën. Ka Lampy, i cili në moshën 20 vjeç, nuk mund ta mbajë të dashurën e tij Chloe dhe nuk mund ta largojë ende nga mendja e tij. Së treti është Gjoni, një lobist me një “aftësi djallëzore për të bërë njerëzit të urrejnë njëri-tjetrin”. Të tre tregimet bashkohen në finalen tragjike të Ryan.
9.Rick Bass, The Traveling Feast

Kohët e fundit, pas një martese të gjatë, me të dyja vajzat në kolegj, Bass merr një pelegrinazh të zgjatur në kërkim të “një recetë për madhështinë, në art dhe në jetë”. Ai viziton shkrimtarët që e frymëzuan dhe e ndihmuan dhe në mirënjohje i gatuan një vakt të madh, me ndihmën e nxënësve të tij. Ka aksidente (një grykës shpërthyese në skarë të gazit Tom McGuane), dhe momente melankolie. Kjo festë e jetës krijuese është e mbushur me tregime dhe kënaqësi sensuale.
10.Michèle Mendelssohn, Making Oscar Wilde

Historia e Mendelssohnthotë se si “një çuditshëm irlandez ” u bë një “njeri i famshëm ndërkombëtar” Nisur në një turne leksionesh në cirk të SHBA-ve nga teatri impresario Richard D’Oyly Carte, Ëilde veshur me lesh me mbulesa të leshta e kënaq publikun me foto të publicitetit dhe intervista nga gazetarët. Ballafaqimi erdhi në formën e karikaturave që ngriti profilin e tij. Një tregim interesant se si dhuna e re e “Ëilde” për vetë-promovim u përputh me lindjen e kulturës së famshëm gjatë “moshës së Barnumit”.
Marrë nga BBC/ Përktheu News365.al