Ballina Shëndeti Luftoni kolitin me një çokollatë të zezë në ditë

Luftoni kolitin me një çokollatë të zezë në ditë

Përveç shijes së ëmbël dhe të shijshme sipas disa studimeve ka dalë që nga çokollata keni edhe përfitime shëndetësore. Çokollata rrit kujtesën dhe ndihmon në luftimin e inflamacionit. Por kujdes kur e zgjidhni. Që të keni sa më shumë përfitime duhet të ketë të paktën 70 për qind kakao.

Studimet e fundit shkencore kanë konfirmuar se çokollata është një ilaç i vërtetë natyror. Mund të trajtojë kolitin dhe të keni një jetë sa më të shëndetshme. Disa studime të kryera në Universitetin e Loma Linda në Kaliforni kanë treguar sesi konsumi i çokollatës së zezë është pozitive për kujtesën dhe humorin.

Kakao gjithashtu është një antistres i shkëlqyer dhe ndihmon për të luftuar inflamacionin. Studimi përfshiu 5 vullnetarë, të cilëve ju dhanë 48 gramë çokollatë për tetë ditë. Pas periudhës së vëzhgimit, ekspertët vunë re një përmirësim në funksionimin e sistemit imunitar, falë aktivizimit të limfociteve Vullnetarët gjithashtu treguan një përmirësim të dukshëm edhe në kujtesë.

Të gjitha në saje të flavonoideve që gjenden në kakao të cilat stimulojnë prodhimin e oksidit nitrik, rritjen e rrjedhjes së gjakut në tru dhe përmirësimin e funksionimit të sistemit nervor.

Çokollata është gjithashtu e pasur me polifenole që kanë një veprim anti-inflamator në zorrë dhe ndihmojnë në reduktimin e kolesterolit. Së fundi, çokollata e zezë është një aleat i shkëlqyeshëm për dietën dhe mund të konsumohet në fund të ushqimit edhe kur ju doni të humbisni peshë, sepse është e ulët në kalori.

Për këtë arsye, një çokollatë e zezë nuk duhet të mungojë kurrë në tavolinën tuaj. Lexoni etiketën dhe blini ato që përmbajnë 70 për qind kakao dhe sheqer dhe 30 për qind kafe./dita/

Artikulli paraprakNuk keni për ta besuar! Këto çmendurira mund t’i bënte vetëm Eskobar
Artikulli tjetërShqiptarja martohet me xhamajkanin, ajo që bën dhëndri do t’ju lë pa fjalë! (VIDEO)