Ballina Aktualitet Lajme VMRO-DPMNE: Marrëveshja për emrin është kapitullim (VIDEO)

VMRO-DPMNE: Marrëveshja për emrin është kapitullim (VIDEO)

Lideri i partisë më të madhe opozitare VMRO-DPMNE, Hristijan Mickoski në një deklaratë për shtyp, pas marrëveshjes së marrëveshjes për emrin, tha se kjo është një ditë e vështirë për Republikën e Maqedoninë dhe për qytetarët e saj.

Ai po ashtu theksoi se kjo marrëveshje është kapitullim.

“Sot është një ditë e vështirë për Republikën e Maqedonisë. Pa marrë parasysh se si e provon Zoran Zaev për të demonstruar eufori, mund të shohësh nga larg se kjo është një humbje. Është ndjenja e qytetarëve, dhimbja dhe hidhërimi. Negociatat u mbajtën të fshehta. Opozita dhe VMRO-DPMNE-ja nuk ishin përfshirë në bisedime, tani është e qartë pse. Në thelb të ashtuquajturat kontrata është pranimi i të gjitha pozicioneve greke. Nëse marrëveshja është të pranojmë një ndryshim në kushtetutë dhe të ndryshojë emrin për përdorim të brendshëm dhe të jashtëm, është një marrëveshje kapitullimi”, ka vlerësuar ai.

Artikulli paraprakEmri i Maqedonisë, Ivanov: Është jo serioze që çështja të zgjidhet përmes telefonit
Artikulli tjetërZbuloni 4 mënyrat për të gjetur Wi-Fi falas në çdo vend ku ndodheni