Ballina Shëndeti Nëse flini gjithmonë në krahë, duhet ta mësoni këtë patjetër

Nëse flini gjithmonë në krahë, duhet ta mësoni këtë patjetër

Fjetja në krahë është pozicioni më i zakonshëm i gjumit – 74% e njerëzve e bëjnë këtë.

Profesionistët ende argumentojnë rreth pozicionit më të mirë të gjumit, pasi seci prej tyre ka efektet e mira dhe të këqija në shëndet.Përfitimet e të fjeturit në krahë

– Parandalon dhimbjen e shpinës dhe qafës dhe e mban trupin në pozicionin sa më natyral të mundshëm.

– Redukton gërhitjen. Duke fjetur në shpinë, ju bëni që gjuha juaj të shkojë në fund të fytit, duke shkaktuar gërhitje. Të flini në krahë mund ta parandaloni këtë.

– Përmirëson qarkullimin e gjakut, pasi trupi juaj është në pozicion perfekt.
Çfarë të bëni që ta përmirësoni kualitetin e gjumit

– Jastëku duhet të jetë mjaftueshëm i fortë për ta mbajtur shpinën drejtë.

– Duhet ta mbushni hapësirën mes qafës dhe dyshekut për ta mbajtur kokën dhe qafën në pozitë neutrale.

– Nëse keni dhimbje në supe, vendoseni në jastëk përballë trupit dhe vendoseni krahun mbi të. Kjo do t’ju ndihmojë ta lehtësoni dhimbjen.

– Për ta parandaluar dhimbjen e ijeve, vendoseni një jastëk mes gjunjëve.

– Për të parandaluar varjen e gjinjve tuaj, vendoseni një jastëk të vogël nën to, kështu që të mos zgjaten. Ose thjeshtë kthehuni në shpinë.

Artikulli paraprakTragjedi pa fund në Mesdhe, mbyten 170 refugjatë në 2 ditë
Artikulli tjetër5 truke për të përdorur si duhet kondicionerin dhe të mos harxhoni energji dhe para