Ballina Aktualitet Lajme Takimi i liderëve, s’ka marrëveshje për referendumin (VIDEO)

Takimi i liderëve, s’ka marrëveshje për referendumin (VIDEO)

Liderët nuk arritën marrëveshje për referendumin lidhur me emrin. Mickovski e Zaev nuk heqin dorë nga qëndrimet lidhur me pyetjen e referendumit. Kryeministri Zaev tha se Mickovski nuk e do anëtarësimin e vendit në NATO dhe BE. Ndërsa kreu i VMRO-së Mickovski tha se kërkesa e tyre për referendumin ishte që pyetje të jetë me një kuptim. Paraprakisht në pjesën e parë të takimit liderët arritën pajtueshmëri për KSHZ-në, financimin e partive politike dhe Qeverinë teknike sipas modelit të Përzhinës para çdo cikli zgjedhor. Sonte pritet të zgjedhën edhe anëtarët e rinj të KSHZ-së.