Ballina Argëtim Kuriozitete NASA: Brenda 20 viteve zbulojmë jetë jashtëtokësore

NASA: Brenda 20 viteve zbulojmë jetë jashtëtokësore

Sipas shkencëtarëve të NASA-s jeta jashtëtokësore mund të zbulohet në dy dekadat e ardhshme.

Në vitet e fundit sfidat për NASA-n janë shumëfishuar, nga zbulimi i Plutonit në 1930-ën e deri më sot janë identifikuar mbi 3500 ekzoplanetë nga mijëra sisteme yjore.

Ekspertët thonë se kërkimi udhëhiqet më tepër në ato planete që kanë të njëjtat karakteristika si Toka, duke i ndihmuar shkencëtarët të eliminojnë botë të pajetueshme nga ato që mund të kenë premtime për jetën, siç është hëna e akullt Enceladus dhe Europa.

“Para se të kërkojmë për jetë, ne po përpiqemi të identifikojmë se cilët nga këto planet ka kushte klimaterike për të pasur jetë”, ka deklaruar Tony del Genio, përfaqësues i NASA-s.

Artikulli paraprakGent Cakaj, gjeniu që ka lexuar vetëm “Kurbanin”
Artikulli tjetërRaporti për Shqipërinë: Ndryshon ligji për pastrimin e parave, politikanët 10 vjet nën vëzhgim, përfshihen monedhat dixhitale